Poradenská společnost BDO zvýšila ve finančním roce 2022 své celosvětové tržby na 12,8 miliardy dolarů, tedy o více než 12 procent. Na tomto výsledku se největší měrou podílel region Severní a Jižní Ameriky, ve kterém vzrostly tržby meziročně o 14,5 procenta, a především potom Spojené státy americké, kde se zvýšily dokonce o čtvrtinu. V regionu EMEA, tedy v Evropě, na Středním východě a v Africe, souhrnně vzrostly o desetinu. V České republice se tržby společnosti zvýšily o 14 procent na 716,5 milionu korun a stejným dílem vzrostl i počet zdejších zaměstnanců. V uplynulém účetním roce se jejich počet zvýšil o 64 a BDO se díky tomu dostala mezi společnosti, které v Česku zaměstnávají více než 500 odborníků.
Více než třetinu (35 procent) tuzemských tržeb generovaly tradiční auditní služby, další téměř třetinu (29 procent) finanční a mzdové účetní poradenství a účetní outsourcing (BSO), zbývající část pak daňové, podnikové a právní poradenství. Právě podnikové poradenství bylo přitom nejrychleji rostoucím segmentem tuzemských služeb BDO.
„Spolupráce s našimi klienty je postavena mimo jiné na dlouhodobé spolupráci, osobních vztazích a vzájemné důvěře. Známe dobře specifika jejich byznysu a tak se na nás stále častěji obracejí s nejrůznějšími problémy a novými požadavky, ať už jde o oblast strategického, operativního či finančního řízení jejich podniku, nebo s tématy souvisejícími s měnící se legislativou, novými podmínkami a novými trendy, jako je například digitalizace, kybernetická bezpečnost nebo ESG,“ říká Miroslav Jandečka, řídící partner BDO v České republice s tím, že očekává, že se BDO bude v těchto oblastech poradenství nadále prudce rozvíjet.
Růst tržeb podpořily v Česku i ve světě investice do technologií a talentů
Za růstem tržeb napříč regiony stojí na jedné straně silná globální aktivita spojená s růstem poptávky po službách, které firmy aktuálně potřebují, na druhé straně investice společnosti do nových technologií, a především do klíčových talentů ve firmě, a to jak ve světě, tak v Česku.
„Je to právě kombinace těchto dvou faktorů, která nám v Česku umožňuje významně růst. Na jedné straně jsme globální firmou, která velmi rychle vyvíjí či implementuje nové technologie zvyšující kvalitu a efektivitu naší práce a její hodnotu pro klienta. Důležité je ale i to, že i když máme více než 500 aktivních zaměstnanců, nadále si udržujeme rodinnou atmosféru. Pro celé vedení naší společnosti je také společnou a dlouhodobou prioritou investovat do udržení a rozvoje kvalitních lidí, kteří jsou v poradenské sféře to nejcennější aktivum. Klienti tak mají jistotu, že je jejich byznysem bude provázet stále stejný člověk, který navíc ctí naše principy a společné hodnoty,“ říká Jandečka.
Více než polovinu globálních tržeb generoval americký region
V USA se potom ve výsledcích projevila také strategická spolupráce a aliance, které společnost BDO uzavřela například s velkými technologickými společnostmi jako Google či Microsoft. I díky tomu tržby v Severní a Jižní Americe vzrostly výrazněji než v jiných regionech a jejich podíl na celkových tržbách BDO se dostal na 55 procent. Dalších 33 procent tvořil region EMEA a 12 procent potom Asijsko-pacifický region.
Kromě výrazného růstu tržeb se po celém světě zvýšil také počet zaměstnanců společnosti BDO, a to o 14,4 procenta, tedy podobně jako v Česku. BDO tak ke konci září celosvětově zaměstnávalo ve 164 zemích a teritoriích více než 111 tisíc lidí v 1803 pobočkách.