AI nastupuje do advokacie, Ústavnímu soudu teď možná chybí

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – V A11 TV se od tohoto týdne setkáte i s rozhovory na advokátní a právní témata, odstartovali jsme s Jiřím Matznerem a s jeho chystanou aplikací Bishop. Ústavní soud pak má v tuto chvíli a dočasně pouze 12 členů a jednoho místopředsedu, ve funkci je nově Vojtěch Šimíček. A zakladatelé kanceláře Císař, Češka, Smutný Pavel Smutný a Jaromír Císař, respektive Česko-izraelská smíšená obchodní komora předali další Cenu Arnošta Lustiga, letos se jejím laureátem stal Cyril Höschl.

Na webu advokátní kanceláře Matzner Legal se brzy objeví její další člen, robot Bishop, neboli umělá inteligence komunikující se zájemcem o právních problémech. Návštěvník mu položí dotaz, například, jak má napsat závěť. A Bishop ho začne provádět celým navazujícím procesem, popisuje Jiří Matzner v našem rozhovoru, který tento týden odvysílala jako první pořad s právní a advokátní tematikou televize A11. Matzner se rovněž zamýšlel nad odpovědností za takovéto rady: podle současných postojů autorit patrně nejde o právní poradenství a advokátní kancelář tak podle něj odpovědnost za bezplatné služby umělé inteligence nenese.

Umělá inteligence by se – alespoň dočasně – teď možná hodila i Ústavnímu soudu, pomohla by s návalem práce. Taláry totiž po desetiletých mandátech pověsili na hřebík oba místopředsedové Milada Tomková i Jaroslav Fenyk, stejně jako soudce a dřívější dlouholetý asistent ústavních soudců Jan Filip, a nikdo je zatím nevystřídal. Na Ústavním soudu tak aktuálně nepůsobí žádná soudkyně, místopředsedou je nově Vojtěch Šimíček. „Ačkoliv funkční období soudce (i místopředsedy) vyprší Vojtěchu Šimíčkovi již v červnu 2024, jeho zkušenosti, pracovitost a pozitivní myšlení dávají naději, že jako místopředseda provede Ústavní soud složitým obdobím personální obměny a pomůže nastavit pravidla, která zarámují celou čtvrtou dekádu jeho činnosti. Včerejší jmenovací akt prezidenta republiky tak není dobrou zprávou jen pro Vojtěcha Šimíčka, ale – a to především – pro Ústavní soud,“ uvedl generální sekretář Ústavního soudu Vlastimil Göttinger.

„Docent Šimíček je předním odborníkem v oblasti ústavního práva, celoživotně spjatý s Právnickou fakultou Masarykovy univerzity. Předtím, než byl v roce 2014 jmenován soudcem Ústavního soudu, byl 11 let soudcem Nejvyššího správního soudu a v minulosti též asistentem soudce Vojena Güttlera. Ústavní soudnictví tak výborně zná nejen z teoretické, ale i z jeho praktické stránky, protože za necelých devět let svého působení na Ústavním soudu byl soudcem zpravodajem v celkem 2798 řízeních, z nichž 160 skončilo vydáním nálezu,“ připomněl rovněž Ústavní soud.

S Jiřím Matznerem jsme se ve vzpomínaném rozhovoru dostali rovněž k tomu, že umělá inteligence přemýšlí jinak než ta lidská, a je vlastně otázka, jak přemýšlí ta lidská. Víc by o tom každopádně věděl psychiatr Cyril Höschl, jenž tento týden dostal Cenu Arnošta Lustiga, za níž ve velké míře stojí zakladatelé kanceláře Císař, Češka, Smutný Pavel Smutný a Jaromír Císař. „Cenu Arnošta Lustiga za rok 2022 získal Cyril Höschl po jednomyslném souhlase všech členů výboru, vzhledem k tomu, že celým svým životním postojem naprosto splňoval kritéria pro udělování této ceny. Odvahu a statečnost projevoval při pomoci disidentům po roce 1968 při jejich ochraně proti stíhání StB. Lidskost naplňuje svou každodenní prací pro nemocné s psychickými problémy, což jsou pro většinu lidí těžko uchopitelná onemocnění. Spravedlnost je dána jeho přístupem pomoci všem pacientům, a to bez rozdílu,“ sdělil profesor Jan Pirk, který je předsedou Výboru Ceny Arnošta Lustiga. „Jak říká sám profesor Höschl, nejen v okovech gulagů či koncentračních táborů jsou ukovány silné hodnoty. Sám je této myšlenky důkazem, se skromností a pílí sobě vlastní může být snadno vzorem hodnot a ctností i v moderním světě,“ uvedl Pavel Smutný jako president Česko-izraelské smíšené obchodní komory, která cenu uděluje.

Předchozí

Rembrandtovy obrazy jsou silnou inspirací, říká Štefan Tóth

Allen & Overy je Právní firmou roku podle IFLR

Další