Ústavní soud odmítl stížnost Afghánce, který se pokusil o vraždy

|

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Afghánce Asmata Širzáda, jenž si tak za pokus o dvě vraždy odpyká 22 let ve vězení. Předloni na Nový rok v Karlových Varech napadl a pobodal jednu ženu, druhou rdousil a pokusil se ji znásilnit. ÚS rozhodoval bez veřejného jednání, usnesení zpřístupnil ve své databázi.

Širzád ve stížnosti zpochybnil výši uloženého trestu, který považuje za zcela nepřiměřený. Justice také podle něj hodnotila důkazy jednostranně ve prospěch obžaloby, nezohlednila prý například jeho dosavadní bezúhonnost a bezproblémovou integraci v Německu.

Ústavní soudci nenašli důvod k zásahu. „Obecné soudy postupovaly ústavně konformním způsobem, neboť stěžovateli uložily trest v rámci zákonné trestní sazby, při rozhodování o výměře trestu dostatečně zohlednily všechny relevantní skutečnosti vztahující se k okolnostem případu i osobě stěžovatele a svoje úvahy zevrubně popsaly v odůvodnění napadených rozhodnutí,“ stojí v usnesení.

Afghánec žil několik let v Německu, kde žádal o azyl. Do Karlových Varů přijel oslavit poslední den roku 2021 a své narozeniny, které má 1. ledna. Podle rozsudku první den roku časně ráno zaútočil zavíracím nožem na tehdy sedmatřicetiletou ženu, která s ním odmítla mít sex. Pobodaná žena dokázala dojít do blízké restaurace, kde požádala o pomoc a zkolabovala. Podle rozsudku nezemřela jen díky včasné lékařské pomoci.

Poté Širzád napadl devatenáctiletou ženu, natlačil jí na plot a s nožem v ruce jí nutil k pohlavnímu styku. Protože se bránila, začal ji podle soudu rdousit, dokud neupadla do bezvědomí. Když omdlela, cizinec ji částečně svlékl a osahával ji. Pak utekl. U soudu se ale nepodařilo prokázat, že ji znásilnil, muž proto čelil obžalobě pouze z pokusu o znásilnění.

Policie muže zadržela zhruba dvě hodiny po druhém útoku. Širzád se v minulosti hájil tím, že se k událostem nemůže vyjádřit, protože si na nic nepamatuje. Vysvětloval to buď vypitým alkoholem, na který údajně není v takovém množství zvyklý, nebo tím, že mu někdo mohl dát v restauraci do pití nějaký lék.

Předchozí

Aegis Law a myhive Jungmannova pořádají velikonoční charitativní jarmark

Analytici očekávají další snížení základní úrokové sazby ČNB

Další