V Česku je více podnikatelů

|

Počet podnikatelů v Česku, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, stoupl v loňském roce o 23.000 na 1,127 milionu. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Předloni počet podnikatelů, tedy například i soukromých lékařů, umělců či zemědělců, vzrostl o 26.000.

„Proti rekordnímu konci loňského září je to o 3000 OSVČ, tedy osob samostatně výdělečně činných, méně,“ uvedl zástupce šéfredaktora serveru Podnikatel.cz Daniel Morávek. Z dlouhodobého hlediska se podle něj jedná o tradiční sezonní výkyv. Na konci roku je vždy počet OSVČ nižší v porovnání s létem. Je to způsobeno hlavně tím, že OSVČ ke konci kalendářního roku ukončují nebo přerušují činnost. Během léta zase počty zvyšují sezonní práce.

Novinky u dohod mimo pracovní poměr, které platí od loňského října se na výraznějším nárůstu počtu OSVČ podle něj zatím neprojevily. Od ledna navíc mají takzvaní dohodáři nárok na dovolenou. „Vzhledem k tomu, že některé novinky začaly platit až v lednu a že i zaměstnavatelé často úpravu pracovní spolupráce nechali na začátek roku, je možné, že se změny v dohodách na počtech OSVČ projeví při srovnání na konci března,“ dodal Morávek.

Nejvíce podnikatelů je podle dat evidováno v Praze, a to 209.000. Ve Středočeském kraji je jich 161.000 a v Jihomoravském kraji 126.000. Ze všech osob samostatně výdělečně činných se počet těch, kteří mají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní, zvýšil o 20.000 na 669.000. Počet lidí, kteří ji mají jako vedlejší výdělek, stoupl o 2000 na 458.000, ukazují údaje ČSSZ.

Jde o nejvyšší počet OSVČ hlavních na začátku roku od roku 2009, upozornil Morávek. Přestože se objevovaly zprávy o tom, že kvůli datovým schránkám skončilo rekordní množství podnikatelů, data ČSSZ podle něj naznačují, že ve skutečnosti nešlo o aktivní OSVČ, ale především o ty, které měly přerušenou živnost.

V žádném jiném státě Evropské unie nemají podle odborníků živnostníci na ekonomiku země takový vliv jako v Česku. Firmy, které zaměstnávají jednoho až devět lidí, se na celkovém počtu podniků v ČR podílejí více než 95 procenty a jsou největším zaměstnavatelem, vyplývá z veřejných zdrojů. Práci u těchto firem našla více než třetina všech zaměstnanců.

Předchozí

Kapitálově silní investoři využijí příležitostí v zahraničí. Eversheds bude u toho

Apartmán v Alpách, nebo domek u moře? Na co si dát pozor

Další