V Eversheds chceme právníky, kteří s námi hodlají vyrůst až do nebes

|

Advokátní kancelář Eversheds Sutherland, která globálně patří mezi 10 největších právních firem světa, řídí v Česku od loňského září dva lidé, Bernhard Hager a Bořivoj Líbal. Společně kancelář konsolidovali a snaží se zvýšit její profitabilitu. Firma se ale nechce zastavit a plánuje další růst. Rozhlíží se tak po trhu a vhodným kandidátům je schopna nabídnout i ekvitní partnerství. „Díváme se po pracovitých lidech, kteří si věří a mají co nabídnout, v jiných kancelářích se ale nedokážou tak rychle dostat nahoru. Hledáme parťáky do právního byznysu, kteří nám ho pomohou posouvat kupředu, ne právníky zaměstnance. A platí to na všech úrovních seniority,“ shodují se v partnerském rozhovoru oba právníci.

Jaký měla česká kancelář Eversheds rok 2022?

BH: Byl to dobrý rok. Na rozdíl od roku 2021 to byl i pokojný rok, kancelář se už konsolidovala a můžeme ji dále rozvíjet. Před létem jsme se dohodli s Bořkem a s jeho týmem na příchodu, k němuž došlo 1. září, celkem rychle a hladce. Tým se dobře integroval a Bořek byl akceptován jako co-manager kanceláře. Mohli jsme se tak soustředit na práci. Jedním z našich větších dealů bylo poradenství skupině MVV Energie AG při prodeji české skupiny MVV Energie CZ, která patří k předním výrobcům a dodavatelům tepla. Tým vedli Petra Konečná a Marek Bomba. Ukázalo se ale také, jak dobře funguje svět Eversheds, když jsme ve 34 zemích pro Ikeu řešili zpětný sběr nábytku. Česká a slovenská kancelář tak s pomocí Londýna koordinovala i práci v zemích, jako jsou USA, Vietnam nebo Čína. Zajímavé projekty jsme měli třeba i v pracovním právu. Celkově jsme rostli.

Váš obrat za rok 2021 byl zhruba 103 miliony korun. Za loňský rok tedy půjde ještě o vyšší číslo?

BH: Snad ano, přesná čísla však ještě nemáme, je to ale myslím nad 100 milionů. Což se podařilo, i přestože řada lidí z kanceláře v předloňském roce odešla. Samozřejmě jsme ale také nabírali, přišel právě Bořek a jeho tým.

Jak to vnímáte vy, Bořku?

BL: Nejdůležitější pro mě osobně bylo, aby dobře dopadl zářijový onboarding. Jinými slovy, nejen aby všichni nově příchozí dobře zapadli a případně doplnili již existující tým pražské Eversheds, ale současně abychom všichni vnímali tento krok jako nezbytné posílení kanceláře a tím i nás všech. To se, myslím, dobře povedlo, ostatně máme tu velmi chytré a fajn lidi. Ale tímto rozhodně nekončíme.

DSCF5071
Jedním z našich větších dealů bylo poradenství skupině MVV Energie AG při prodeji české skupiny MVV Energie CZ. Ukázalo se ale také, jak dobře funguje svět Eversheds, když jsme v 34 zemích pro Ikeu řešili zpětný sběr nábytku.

Můžete říct, kteří klienti s vámi do Eversheds přišli?

BL: Zachování kontinuity poskytování služeb pro klienty bylo také velmi důležité a mám radost, že se nám podařilo umožnit hladký průběh přechodu pro všechny klienty, kteří byli historicky naší akvizicí. Známější jména, která mohu zmínit, jsou například portugalská letecká společnost TAP AIR, pro kterou pracujeme v celé CEE, módní značka Blažek, výrobce vířivek USSPA, polská Itaka, která vlastní Čedok, nebo také časopis Forbes. 

Jak jste u klientů vnímali a vnímáte problémy s energiemi, inflací či dopady války na Ukrajině?

BH: Energie jsme řešili už na podzim 2021, problémy začaly už tehdy, první náznak byl krach Bohemia Energy. Kvůli válce jsme nejprve řešili reálné fungování sankcí, to se ale velmi rychle uklidnilo. Inflaci jsme probírali v souvislosti s veřejnými zakázkami a s dohodami mezi státem a našimi klienty o cenách třeba na čtyři roky dopředu. Velké problémy s cenami byly také v automotivu. Na podzim jsme pak začali řešit státní pomoc. Mám pocit, že klienti se často připravují na dva scénáře. Buď že budou muset hromadně propouštět, nebo naopak rozvíjet nové projekty a nabírat. Recesi ale zatím ještě nikdo ve velkém necítí. 

BL: Výjimkou je nemovitostní trh. Je to ale způsobeno mimo jiné vysokými úroky, financováním, máme tu velmi specifickou situaci. Počet nemovitostí, zejména u rezidenčních projektů, které se prodávají, se rapidně snižuje. Poptávky však stále vnímáme například u nemovitostí souvisejících s kritickou infrastrukturou v širším slova smyslu. Za sebe očekávám, že v mnoha sektorech napříč trhem, bude propouštění tento rok na pořadu dne.

S jakými výhledy na letošní rok pracujete vy?

BH: Jsme opatrní.

BL: Konzervativní. Promýšlíme různé scénáře, abychom to dobře zvládli, i kdyby tento rok nebyl tak dobrý, jak bychom si přáli. 

BH: Kolega z londýnské kanceláře, který se věnuje M&A, říkal, že začali více své lidi školit na restrukturalizace a reorganizace. Připravují se na to, že by to mohl být jejich budoucí byznys. 

BL: Je pravdou, že se k nám o něco častěji dostává práce spojená s finančními problémy firem, začínáme spolupracovat s některými odborníky, kteří se soustředí na business recovery. Banky jsou evidentně již lehce nervózní, jakmile se uvnitř firmy děje něco trochu nestandardního nebo se něco včas neoznámí, okamžitě se to eskaluje na vyšší místa. A představa toho, že se situace na trhu zhorší, nás nutí zefektivňovat naši vlastní práci. Více se všichni díváme na to, jak fungujeme. 

Co to konkrétněji znamená?

BH: Eversheds investuje miliony liber do umělé inteligence. Due diligence už se nebude věnovat pět koncipientů, ale udělá to počítač. Znamená to obrovské úspory: finanční, časové, energetické. A i naše kanceláře v České republice a na Slovensku budou mít tyto nástroje z Londýna k dispozici. 

DSCF5084
Máme chuť stále nabírat vysoce schopné lidi, kteří budou s námi pracovat v kolegiálním prostředí, kde hlavním smyslem je odvést pro klienty skvělou práci, která dává smysl

Nebude problém s češtinou a slovenštinou?

BH: Ještě to má dětské choroby, ale půjde to. Nyní se ten systém testuje na španělštinu, používají ho Nizozemci i Němci. Je to jen otázka času. Investovali jsme také do dalších softwarů spojených s elektronickými spisy a výkazy práce. 

Dá se říci, že moderní advokáti už se neobejdou bez práce s technologiemi a že do budoucna budou muset být technologicky ještě zdatnější?

BL: Objevují se stále větší nároky na množství informací, s nimiž se pracuje a které klienti chtějí prověřovat nebo potřebují. Byznysové prostředí je komplexnější a není již v lidských silách všechno vyhledat v městské knihovně. To už se změnilo ale dávno, pokračuje to rychle dál. Dobré a přesné informace jsou základní konkurenční výhoda. Současně čím rychleji jdou technologicky klienti kupředu, tím rychleji nutí spolupracující subjekty se přizpůsobit. Viděli jsme to na banálním příkladu v době covidu, kdy někteří klienti chtěli na dálku komunikovat přes určitý program, který nebyl v advokátních kancelářích schválený pro komunikaci. Na to bylo nutné rychle reagovat. Najednou mnohdy neřešitelný problém byl vyřešen okamžitě. Ukázalo se, že musíme být flexibilní a stačit jejich technologickým potřebám. Eversheds pracuje pro celosvětové technologické giganty, takže s nimi musí držet krok.

A kromě technologií, jak se snažíte být efektivnější? Chcete, aby lidé více pracovali? Protože to by mohlo být kontraproduktivní, když se zvláště těm mladším nechce do advokacie kvůli tomu, že se obávají až příliš velkého časového vytížení…

BH: Tomu se snažíme vycházet vstříc. Vybudovali jsme chill out zónu, nabízíme home office, nepravidelnou pracovní dobu. Důležité je ale trvat na tom, aby lidé všeobecně odpracovali dohodnutý čas. Pak není problém.

BL: Práce s lidmi je vždy výzva. Lidé již nechtějí sedět za stolem v obleku po zbytek svého života. Aby nemuseli, tak je potřeba, aby se jejich myšlení a schopnosti v čase posouvaly. Pokud však nejste ani na vyšší senioritě zkušený, efektivní a kreativní, tak vám nic jiného nejspíš nezbude. Jak ale zmínil Bernhard, home office je něco, co obecně podporujeme, pokud vše dobře funguje. Seniorní advokáti mohou z domova pracovat dva dny v týdnu, junioři jeden. Zvolili jsme tak v této věci individuální přístup, abychom nemuseli omezovat ty, kteří fungují dobře i mimo kancelář. Nikdo současně nikoho nenutí, aby tu každý den seděl 10 hodin. Pokud je však někdo pracovitější, musí se to zákonitě objevit v jeho odměně, tedy chceme, aby fungovalo pravidlo „the sky is the limit“.

Jdete tak vstříc moderním trendům v práci s lidmi, ale hlídáte, aby to fungovalo?

BL: Na každé úrovni seniority se zaměřujeme na to, aby každý přemýšlel jak lépe pracovat pro klienty, což je ostatně naším ultimátním posláním. A minimálně od levelu advokáta chceme, aby si lidé uvědomovali, že advokacie je podnikání a ne klasické zaměstnání, kde si odsedím od do, hlavně že na konci měsíce přijde suma peněz. Součástí DNA pražské Eversheds Sutherland je také to, že chceme s kolegy o věcech diskutovat, osobně jsem tuto otevřenost a prostor pro diskusi nikde jinde nezažil. A ano, možná to zabere více času, ale má to zase spoustu pozitiv při následném fungování firmy.

Chcete letos dál nabírat?

BH: Stále máme zájem o nové lidi.

BL: Máme chuť stále nabírat vysoce schopné lidi, kteří budou s námi pracovat v kolegiálním prostředí, kde hlavním smyslem je odvést pro klienty skvělou práci, která dává smysl a současně je pro nás i uspokojující díky maximálnímu využívání našich nejlepších schopností a zkušeností. V současnosti se bavíme s dvěma partnery z jiných advokátních kanceláří, mluvíme i s jinými seniorními lidmi. Pečlivě si však vybíráme, s kým budeme na seniorních pozicích spolupracovat. Je běžné, že z každé firmy lidé odcházejí, my bychom ale chtěli postupně to číslo snížit na minimum. Chceme ale každého „nakoupit“ do myšlenky růstu a fungování, jak jsme ho popsali. Růst a efektivita je každopádně naší strategií pro následující roky. Jsme otevřeni i tomu přibrat kolegy do ekvitního partnerství. Díváme se po pracovitých lidech, kteří si věří a mají co nabídnout, v jiných kancelářích se ale třeba nedokážou tak rychle dostat nahoru. Hledáme parťáky do právního byznysu, kteří nám ho pomohou posouvat kupředu, ne právníky zaměstnance. A platí to na všech úrovních seniority. 

Mluvili jsme hlavně o české kanceláři, ale pojďme ještě na Slovensko, kde je myslím vaše firma specifická a po příchodu Eversheds se jí ještě podařilo vyrůst. Jaká tam je situace?

BH: Dobrá. Jsme jako česká kancelář, jen menší, máme 13 advokátů. I tam se věnujeme byznysovému právu, specifické postavení máme v odpadech a v energetice. Ve velkých žebřících máme velmi dobré rankingy, třeba i v pracovním právu v energetice a souvisejících projektech, korporátním právu nebo v bankovnictví. 

Naše obálka je tentokrát netradiční, mohli jsme vás vyfotit při hraní xboxu, který máte v nové chill out zóně. Co to znamená?

BH: Co to znamená? Že takoví jsme.

LB: O tom, zda dát do chill out zóny xbox, jsme hodně diskutovali. Může to vypadat divně, proč by měl někdo v práci hrát hry. Ale uvědomujeme si, že naše práce není lehká a že v současné době se u mnoha z nás zvyšuje napětí a stres. Je dobré sem tam na chvíli vypnout a toto může být pro některé z nás jeden z prostředků. Proto odpočinková zóna vypadá tak, jak vypadá. Je tam xbox, je tam televize, lidé se mohou dívat, na co chtějí. 

BH: Na Slovensku jsem zase koupil na terasu gril a začal jsem grilovat. Dobře to funguje, lidé tam rádi zůstávají, i v pátek na společný drink, před začátkem víkendu. Prostě chceme, aby v Eversheds bylo lidem fajn.

LB: Gril máme i v Praze! 

DSCF5047

Bernhard Hager

Spoluřídící partner české kanceláře a řídící partner slovenské kanceláře Eversheds Sutherland. Je rakouským advokátem s povolením pro výkon činnosti v Rakouské, České a Slovenské republice. Ve své praxi se zaměřuje na poskytování právního poradenství klientům z průmyslového sektoru v oblasti obchodního práva, energetického a stavebního práva a také práva infrastrukturních projektů. Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity ve Vídni v Rakousku a následně, před tím než v roce 2000 zahájil své působení v advokacii, působil jako univerzitní lektor v Kaunasu v Litvě. V roce 2002 absolvoval postgraduální program na Queen Mary University of London v oblasti práva hospodářské soutěže a finančního práva. Kromě německého jazyka ovládá anglický, slovenský a český jazyk.

Bořivoj Líbal

Spoluřídící partner české kanceláře Eversheds Sutherland. Má přes 15 let zkušeností v advokacii. Byl řídícím partnerem české pobočky mezinárodní advokátní kanceláře PricewaterhouseCoopers a spoluřídícím partnerem v advokátní kanceláři Noerr. Poskytuje právní poradenství jak tuzemským společnostem, tak zahraniční klientele a jeho hlavní specializací jsou fúze a akvizice, korporátní právo, corporate governance či smluvní právo. Na domácí scéně se soustředí zejména na české rodinné společnosti, kde zajišťuje komplexní právní poradenství. Je členem Strategické rady Centra pro rodinné firmy a rozhodcem Mezinárodního rozhodčího soudu při Českomoravské komoditní burze. Dále je místopředsedou Asociace pro zahraniční investice. Jeho srdeční záležitostí je Portugalsko, kde také studoval, a to nejen práva, ale i portugalštinu. Je předsedou Česko-portugalské obchodní komory a významně se tak podílí na rozvoji spolupráce obou zemí.

Snímek obrazovky 2023-01-31 v 10.11.37

Lawyers & Business si můžete zakoupit například na webu mojecasopisy.cz.

Předchozí

Mentoring pomáhá podnikovým právníkům k lepší kariéře

A&O zastupovala Raiffeisenbank při emisi udržitelných dluhopisů

Další