Vize svazu: Česká ekonomika potřebuje k oživení dotáhnout řadu detailů

|

Česká ekonomika potřebuje k oživení dotáhnout řadu detailů, aby plně využila svůj potenciál. Patří k nim například přijetí eura nebo jednodušší stavební zákon. Pětiletou vizi pro rozvoj české ekonomiky o sedmi pilířích ve středu novinářům představili zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR). V úterý předali dokument premiérovi Petrovi Fialovi (ODS) a ministrovi průmyslu a obchodu Jozefu Síkelovi (STAN). Dokument by podle prezidenta svazu Jana Rafaje mohl být inspirací pro hospodářskou strategii vlády, která má být představena v říjnu na strojírenském veletrhu v Brně.

„Proč Česká republika nemá lepší výsledky? My se domníváme, že je to částečně proto, že honíme příliš zajíců najednou, neumíme soustředit naši pozornost na konkrétní cíle, a dokonce si je neumíme ani správně definovat,“ řekl Rafaj. Jde podle něj o první ucelený dokument hospodářské strategie po 20 letech. „Není to úplně ve všem vymyšleno z nuly, je to naslouchání našim podnikatelům, expertním týmům, je to v naslouchání v debatách i s jinými asociacemi,“ doplnil Rafaj.

Podle viceprezidenta SP ČR Martina Jahna může v krátkodobém horizontu oživení ekonomiky pomoci řada malých věcí. „To není tak, že vybereme jednu dvě věci, a ta ekonomika se nastartuje, nám chybí spoustu detailů, žádná velká věc,“ řekl. K nejproblematičtějším podle něj patří nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců, ceny energií a investice do aplikovaného výzkumu. „Tam jednak ten objem peněz a jednak systém hodnocení,“ řekl Jahn.

Česko se podle Jahna dlouho vzpamatovává z covidového útlumu. „Dostáváme se z něj jako jedna z posledních zemí v Evropské unii, a to přestože automobilový průmysl jako ten nosný průmysl poměrně dobře běží už od druhé poloviny loňského roku a vlastně se už dostal na ta předkrizová období,“ řekl.

Ekonom Dominik Stroukal z Národní ekonomické rady vlády (NERV) poukázal na to, že řada doporučení v dokumentu se shoduje s doporučeními NERV. Některé kroky by podle něj mohly mít při návratu k předcovidovým ukazatelům rychlý efekt, například problém odchodu lidí do šedé ekonomiky. „Nejenom že neodvádí, ale nezapojují se do ekonomiky skrze investování na důchod, a podobné věci, které potom záplatujeme na konci a stojí nás spoustu peněz a daly by se udělat prakticky hned,“ řekl Stroukal.

Jedním z měřítek úspěšnosti strategie je HDP na obyvatele, Česko by mělo být do pěti let mezi deseti prvními zeměmi v Evropské unii, nyní je na 14. místě. Druhým měřítkem je Globální inovační index, z 31. místa by se mělo Česko dostat do první dvacítky.

Vize má sedm pilířů, například znalostní ekonomika a podnikavost, digitální ekonomika nebo konkurenceschopná energetika. Základem je atraktivní investiční prostředí. „To jen ten základ, že budeme mít méně byrokracie, budeme mít jednodušší stavební zákon, spadá tam i přijetí eura, po kterém dlouhodobě velice silně voláme,“ řekl Jahn. Za každý pilíř je podle něj odpovědný viceprezident SP.

V řadě oblastí by měl podle Jahna SP postupovat společně s vládou, některá témata se překrývají s doporučeními Národní ekonomické rady vlády (NERV). „Je to určitá výzva vládě, není to seznam hraběcích rad toho, co by měla vláda dělat,“ řekl.

Předchozí

Známe Advokátní kanceláře roku 2023/2024. Vychází i související ročenka

Čistý zisk ČSOB stoupl o 14 %

Další