Čistý zisk ČSOB stoupl o 14 %

|

Čistý zisk skupiny ČSOB v prvním čtvrtletí 2024 stoupl meziročně o 14 procent na 4,1 miliardy korun. Objem aktiv pod její správou vzrostl o 18 procent na 384 miliard korun. ČSOB, která patří mezi největší tuzemské banky, o tom informovala ve čtvrtek. Zisky ostatních velkých bank rovněž spíše rostly.

Objem úvěrů ČSOB vzrostl do konce března meziročně o šest procent na 931 miliard Kč. Podíl nevýkonných úvěrů z celého úvěrového portfolia byl na konci března 1,4 procenta.

„Česká ekonomika stále prochází složitým obdobím, ale ústup inflace a postupné snižování základní úrokové sazby centrální bankou prospívá poptávce po úvěrech. Klienti nemají problémy se splácením svých závazků a nevýkonné úvěry se drží na velmi nízké úrovni,“ komentoval výsledky generální ředitel skupiny ČSOB Aleš Blažek.

Objem klientských vkladů se zvýšil o dvě procenta na 1,267 bilionu korun. Vklady ČSOB dosáhly 1,414 bilionu Kč, což znamenalo meziroční nárůst o pět procent. Skupina ČSOB vyplatila v prvním čtvrtletí klientům na úrocích z vkladů přes osm miliard korun, což bylo meziročně o dvanáct procent více, doplnil Blažek.

Provozní výnosy ČSOB meziročně stouply o deset procent na 11,1 miliardy Kč. Provozní náklady bez bankovních daní se zvýšily o šest procent na 5,3 miliardy korun. Počet aktivních uživatelů mobilního bankovnictví ČSOB Smart dosáhl téměř 1,4 milionu, což je meziročně o 17 procent více.

Blažek upozornil na to, že letos pokračoval výrazný nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů, k čemuž přispívaly i příznivější úrokové sazby, odložená poptávka a cenový vývoj na nemovitostním trhu. „Vítaným trendem je orientace na úsporné bydlení. Každá třetí nově uzavřená hypotéka v ČSOB Hypoteční bance je na nízkoenergetické domy a byty. Klienti si uvědomují, že i přes vyšší počáteční investici se taková nemovitost dlouhodobě vyplatí,“ dodal.

Do Skupiny ČSOB patří ČSOB, Hypoteční banka, ČSOB stavební spořitelna, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing a ČSOB Factoring. ČSOB je součástí mezinárodní bankovní a pojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí v Belgii a zemích střední a východní Evropy.

Předchozí

Vize svazu: Česká ekonomika potřebuje k oživení dotáhnout řadu detailů

Advokátní kanceláře roku: Prohlédněte si oceněné

Další