Vydělejte a udělejte krásnější život seniorům v bývalém klášteře

|

Domov pro seniory, který nebude vypadat jako unifikované bydlení, ale jako místo, kde se jeho obyvatelé opravdu cítí jako doma. To byl hlavní cíl, který si předsevzali zakladatelé projektu Senlife Tomáš Eckschlager a Lukáš Drásta. Během 10 měsíců zrekonstruovali barokní klášter v Mělníku. Domov otevřeli loni v srpnu, v listopadu získali cenu v národní soutěži Best of Realty a minulý týden dostali 2. místo v celostátní soutěži Památka roku. Nyní shánějí další investory a zvou i na komentovanou prohlídku, která proběhne 1. června.

„To nepůjde!“, je první reakce, když si představíte rekonstrukci historického objektu o rozloze 12 000 m², který 20 let chátral a chcete ho opravit za 10 měsíců. Jenže velké cíle nejsou pro architekta Tomáše Eckschlagera a provozního ředitele Lukáše Drástu žádnou překážkou. Rozhodli se, že v Mělníku vybudují místo, které bude pro seniory skutečným domovem. „Chcete v pokoji vlastní gauč, knihovnu nebo obrázky na stěnách? Jasně, není problém! Chcete, aby za vámi přijela rodina? Jasně, můžou kdykoliv, protože u nás nejsou návštěvní hodiny. Navštívili jsme desítky domovů po republice a zjistili jsme, že takový přístup není běžnou praxí”, vysvětluje Lukáš Drásta, který spolu s Tomášem Eckschlagerem 21. dubna převzali v Jihlavě ocenění v soutěži Památka roku. 

Soutěž vyhlašuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Do letošního ročníku se přihlásilo 49 objektů z celé republiky. Odborná porota ocenila Senlife 2. místem v kategorii Rekonstrukce v národním kole soutěže a 1. místem v krajském kole. „Ocenili jsme odvahu nových majitelů investovat své prostředky, práci a čas do obnovy kláštera, a tím navrátit objektu život, a především zachránit památku před dalším chátráním. Věříme, že toto ocenění bude motivací pro ostatní „milovníky památek“, budou vznikat další podobné projekty, které přispívají k záchraně našeho bohatého kulturního dědictví,“ sdělila Květa Vitvarová, ředitelka Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. 

Architekt Tomáš Eckschlager okomentoval ocenění poroty takto: „K rekonstrukci kláštera jsme přistupovali citlivě, přitom bez kompromisů. Historický objekt jsme adaptovali na nejvyšší standard typický pro moderní novostavby tak, abychom zachovali původního ducha místa. Věříme, že historická budova může obstát jako kvalitní bydlení pro seniory jedině tehdy, pokud bude moderní a plně funkční. Na názor odborníků jsem byl jako architekt velice zvědav. Těší mě, že náš přístup hodnotí i ostatní kolegové z oboru jako ten správný.” 

Vize zakladatelů Senlife vychází z přesvědčení, že pro seniory je klíčové prostředí, které je obklopuje. Autentický historický objekt kláštera Senlife tuto vizi zcela naplňuje. „Pro klášter v Mělníku jsou typické dlouhé chodby, kde to celý den žije. Každý pokoj je jiný, pro klienty i zaměstnance nezaměnitelný. Na nádvoří nebo zahradě mohou lidé na procházku nebo piknik s rodinou. Takové prostředí je povzbudivé a motivující. Vidíme, že lidi baví a je jim blízké. To je pro nás obrovská hnací síla do budoucna. Jsem moc rád, že jsme našli způsob, jak efektivně využít chátrající historickou budovu“, dodává Lukáš Drásta, provozní ředitel a spolumajitel domovů pro seniory Senlife.

Úspěšný realizační tým ale projektem v Mělníku s kapacitou 100 lůžek zdaleka nekončí. Už v polovině července se rozšíří o dalších 30 míst. Příští rok v červenci Senlife otevřou druhý domov pro seniory v zámku Tmáň na Berounsku. Další dva podobně koncipované projekty budou následovat na přelomu let 2023 a 2024. Budou to původní prvorepublikové lázně v Dobré Vodě na Příbramsku a zámek Chodová Planá nedaleko Mariánských Lázní. 

Předchozí

Co zaznělo na ISSS 2022?

Elon Musk a Twitter v otázkách a odpovědích PRK Partners

Další