Vyšlo květnové číslo Lawyers & Business

|

Editorial Jana Januše – Lawyers & Business tentokrát přináší v rámci partnerské spolupráce opravdu exkluzivní materiály. Titulní rozhovor je totiž bezesporu s nejvýše postaveným člověkem, jehož jste kdy na našich stránkách viděli – s jeho jasností dědičným knížetem Aloisem z Lichtenštejna. 

Knížectví se totiž soudí s Českou republikou o svůj někdejší majetek. Kníže ale, stejně jako prakticky všichni, s nimiž jsem o tomto sporu v uplynulých týdnech hovořil – ať již jde například o emeritního ústavního soudce Stanislava Balíka, dřívějšího viceguvernéra České národní banky a bývalého „generála“ České spořitelny Pavla Kysilky či někdejšího ministra kultury a současného honorárního konzula Lichtenštejnska Daniela Hermana – vyzývá Českou republiku k dohodě. „Nejprve by musela česká vláda revidovat svůj postoj, který formovala vláda předešlá. Pak by mohly obě vlády začít jednat. V průběhu takových jednání by pak všechny lichtenštejnské oběti stejně jako my předložili své návrhy. Hráli bychom samozřejmě velmi konstruktivní roli,“ říká Alois z Lichtenštejna.

Zásadní jsou rovněž další témata, která otevíráme. Ať již jde o aktuality v insolvencích, jimž se na základě proběhlého Středočeského právnického dne, podporovaného Lawyers & Business, věnuje právní filozof Karel Havlíček, srovnání legislativních reakcí několika evropských zemí na válku na Ukrajině, které připravily kanceláře CEE Attorneys, nebo problematickou komunikaci finančních úřadů, na níž upozorňuje šéf Grinexu Richard Jahoda.

Důležitý je taktéž rozhovor o současných poměrech na pražských právech, které vede nový děkan Radim Boháč. „Náš současný studijní program se dá popsat heslem nejen teoretické znalosti, ale také praktické dovednosti,“ říká v našem rozhovoru. „Že není na fakultě dost praxe je totiž takový zakořeněný mýtus, který už ale nějakou dobu neplatí. Stejně jako to, že se v Praze nemusí do té školy chodit, pracuje se tam v advokátkách a naučíte se jen na zkoušky.“ 

Nenechte si ujít ani rozhovor s nástupcem Tomáše Bati Čestmírem Vančurou, který ve vybudoval  ve Zlíně jednu z největších kováren v Evropě a nyní šéfuje zlínskému filmovému festivalu a také zachraňuje Zikmundovu vilu. Je totiž více než inspirativní.

Nové číslo Lawyers & Business si můžete v elektronické verzi zakoupit na Alza.cz.

Předchozí

O Public Relations Unie podnikových právníků

Bird & Bird se stěhují do Karlína

Další