Vyšlo prosincové Lawyers & Business!

|

Editorial Jana Januše – Co udělá nová vláda s novým stavebním zákonem? Jistě jej změní. V hlavním tématu čísla jsme se tak podívali na to, co by se v něm dalo ještě vylepšit, když už se do něj bude sahat.

„I přes nemalé úsilí autorů nového stavebního zákona se jej nepodařilo prosadit v takové podobě, aby bez dalšího obstál v praxi a jeho urychlená změna je, bohužel, žádoucím,“ dochází k závěru ve své analýze partner PRK Partners Roman Pečenka. „Chápu, že nová vláda má na určité otázky odlišný názor, že chce detailněji prověřit nastavení systému nového stavebního práva, ale obecně jsem toho názoru, že zasahování do platného (a v některých případech již účinného) práva nepřispívá k právní jistotě v oboru,“ říká pak v anketě hlavní autor původního návrhu František Korbel z Havel & Partners a i s ním lze jistě souhlasit. Protože, co když třeba už nový zákon zůstane u ledu? Nepotřebujeme teď hlavně, aby se začalo stavět?

Končící rok 2021 byl a je zásadní nejen pro legislativu, ale i pro advokacii a poradenství jako takové. Česká advokátní komora má po vyhraněných předvolebních kampaních nové vedení a rovněž řada právních firem zaznamenává změny. Spočívají třeba i v růstu a v novém byznysovém apetitu. Šéfové Noerru tak v partnerském rozhovoru pro Lawyers & Business mluví o silném a úspěšném roce a o plánech na rok 2022. „Chceme být vidět nejen v tradičních oblastech práva, ale půjdeme dále, a to například do poradenství v oblastech digitálního byznysu, obnovitelné energie, compliance a evropského/národního dotačního poradenství, a to jak pro stávající tak i nově příchozí investory,“ říká vedoucí partner jeho kanceláří v regionu CEE Jörg K. Menzer.

„Spor o Peroutku mě naplnil pochybnostmi,“ posmutněl zase při našem povídání advokát František Vyskočil, který léta zastupoval novinářovu vnučku Terezii Kaslovou ve sporu o prezidentovu lež o Peroutkově údajném – a přitom neexistujícím – článku Hitler je gentleman. Ale o právu si, jako obvykle, přečtete v Lawyers & Business i v jiném rozměru. Třeba v rozhovoru s Jaroslavem Menčíkem z Mavericks: „Esport přináší příležitosti i advokátům, začíná to být velký byznys.“ 

Tak hezký závěr roku 2021 a vše nejlepší do toho příštího!

Prosincové číslo Lawyers & Business si můžete v elektronické verzi zakoupit na Alza.cz.

Předchozí

Noerr chce ve střední Evropě zamířit mezi lídry trhu

Spiska: Pozoruhodný produkt pro správu dokumentů

Další