Noerr chce ve střední Evropě zamířit mezi lídry trhu

|

Je to unikátní setkání: šéf kanceláří Noerru v regionu CEE Jörg K. Menzer a spoluřídící partneři české pobočky Barbara Kusak a Bořivoj Líbal totiž společný rozhovor ještě nikdy neposkytli. Pro Lawyers & Business udělali výjimku a promluvili o svém byznysově výjimečném roce 2021 i plánech na léta příští. „Chceme být vidět nejen v tradičních oblastech práva, ale půjdeme dále, a to například do poradenství v oblastech digitálního byznysu, obnovitelné energie, compliance a evropského/národního dotačního poradenství, a to jak pro stávající tak i nově příchozí investory,“ popisuje v partnerském rozhovoru profesor Menzer.

Jaký byl pro Noerr v CEE rok 2021?

MENZER: Také rok 2021 byl pro Noerr v regionu CEE velmi silný a úspěšný. Samozřejmě i naši klienti se potýkali s důsledky pandemie covid-19. Jednání byla převážně vedena on-line, zavedly se flexibilní pracovní podmínky, na druhou stranu všechny oblasti našeho poradenství zaznamenaly nárůst aktivit, klientské poptávky a současně i tlaku na to se vrátit k „normálu“. Zejména oblasti fúzí a akvizicí, korporátního a finančního poradenství nebo i poradenství týkající se státních podpor a restrukturalizace šly nahoru. Dále jsme zaznamenali zvýšenou poptávku po greenfield projektech a expanzi výrobních kapacit. Nadto i asijští klienti obnovili své aktivity, přičemž to samé můžeme říct o amerických investorech, kteří poptávali naši právní podporu.

A pro českou kancelář? Jak se daří s ohledem na další kanceláře?

KUSAK: Obdobně jako v celém regionu jsme zaznamenali obzvláště velký zájem o transakční specializaci, která byla vždy silnou stránkou pražské kanceláře. Náš tým zaměřený na M&A/korporátní právo, který vedeme společně s partnerem Petrem Hrnčířem, radil klientům v posledních 12 měsících na řadě významných transakcí. Také se nám podařilo citelně posílit tento tým stejně jako Banking & Finance praxi o pět velice zkušených advokátů a čtyři koncipienty z renomovaných mezinárodních i předních českých advokátních kanceláří. 

LÍBAL: Nejen způsob práce, ale i akvizice nových kolegyň a kolegů během nejpřísnějšího lockdownu a dalších omezení bylo pro nás všechny novou a náročnou zkušeností. Také Banking & Finance praxe, vedená naším partnerem Luďkem Chvostou, byla velmi vytížena prací v oblasti lokálního, regionálního i mezinárodního financování, přičemž některá byla vyvolána tíživými situacemi a souvisejícími insolvencemi.

MENZER: Ostatní kanceláře v regionu CEE byly také hnány transakcemi M&A, přičemž si vedly velmi dobře, například v Polsku a Rumunsku. Zaznamenali jsme nárůst poptávky klientů ve všech oblastech práva a tím pádem i zvýšení množství nápadu práce a našeho obratu. Zejména v Maďarsku a Rumunsku jsme viděli zvýšenou poptávku v rámci investic do nemovitostí. Investoři se zaměřují nejen na logistiku a dopravu, ale také na zajištění pozemků pro projekty obnovitelné energie nebo investice v oblasti průmyslu. Došlo ke zvýšení poptávky po nabídce právních i finančních služeb a zejména dotačního poradenství. Navíc bych si dovolil vyzdvihnout i silný růst ve specifických oblastech jako je digitální poradenství, compliance/white collar crimes, nebo ochrana osobních údajů a to v celém CEE regionu.

Jaký je vůbec význam pražské kanceláře v rámci celé skupiny Noerr?

MENZER: Jak víte, Česká republika a proto i naše pražská kancelář je základním kamenem Noerr ve střední a východní Evropě. Mnoho exkluzivních transakcí se buď odehrává přímo v České republice, nebo je v rámci našeho přístupu v rámci celé střední a východní Evropy vedeno z Prahy. Navíc mimořádná kvalita našich pražských kolegů a vedoucí schopnosti obou pražských řídících partnerů jdou příkladem přesahujícím i náš středoevropský region.

Celý rozhovor si můžete přečíst v Lawyers & Business č. 12/2021. V elektronické verzi jej můžete zakoupit na Alza.cz.

Předchozí

Poradna Matzner Legal: Topíte? Pak čtěte!

Vyšlo prosincové Lawyers & Business!

Další