Za nadávky a fake news na internetu můžete jít i do vězení, varuje advokát Matzner

|

Mnozí lidé ztrácejí na sociálních sítích veškeré zábrany. Pro chování na internetu ale platí vesměs stejné pravidla jako v každém jiném veřejném prostoru. „Lidé si často neuvědomují, že mohou páchat trestné činy a že je to postižitelné,“ říká například o šíření nepravdivých informací v dalším díle pořadu Matzner advokát Jiří Matzner.

Přidává ale rovněž poměrně překvapivý případ z vlastní praxe – nemusí jít totiž jen o nepravdivost informací. Připomíná tak případ youtubera, který byl ve svých videích velmi vulgární. Vzhledem k tomu, že tento závadný obsah šířil internetem jako veřejným prostorem, vyslechl si následně trest. „Byl odsouzen za výtržnictví,“ říká Matzner.

Je potřeba pamatovat na to, že svoboda projevu není v České republice bezbřehá a není tak rozsáhlá jako například v USA nebo ve Velké Británii. Dobré jméno a dobrá pověst jsou podle Jiřího Matznera chráněny a priori ze zákona, zcela zásadní ochrana patří zejména dětem. „Nelze šířit ani poškozující, i když pravdivou informaci,“ připomíná rovněž advokát.

Podle Matznera tak platí i pro chování na internetu a na sociálních sítích dvě základní pravidla. „Co na sociální sítě napíšete, nikdy nevezmete zpátky,“ říká. A to ani tehdy, když své sdělení následně vymažete. Druhé je pak zcela lapidární: „Pokud byste to měl napsat sám o sobě, napsal byste to?“ Více se dozvíte v přiloženém videopořadu Matzner.

Náš region TV, Lawyers & Business a advokátní kancelář Matzner Legal uvádějí novou partnerskou právně-osvětovou sérii pořadů Matzner. Právě advokát Jiří Matzner, zakladatel zmíněné právní firmy, v jednotlivých dílech rozebírá aktuální právní témata, která se mohou týkat každého z nás, a to v jejich širších souvislostech. Pořad moderuje Jan Januš, šéfredaktor časopisů Lawyers & Business a Mladý svět.

Předchozí

Blažek předal kladívko předsednictví švédskému protějšku

Do CEE Attorneys nastoupili dva noví advokáti

Další