Za nižší přebytek zahraničního obchodu může slabá poptávka

|

Za poklesem přebytku zahraničního obchodu v lednu stojí slabá poptávka ze zahraničí a také nižší výkonnost německého průmyslu, uvedli analytici. Lednový přebytek 3,7 miliardy korun, který meziročně klesl o 4,2 miliardy korun, je tak podle nich výrazně nižší než trhem očekávaná kladná bilance 12 miliard korun. Ze zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) také vyplývá, že vývoz se snížil o 6,5 procenta na 350,4 miliardy korun a dovoz o 5,5 procenta na 346,8 miliardy korun.

„Horší situace v průmyslu v důsledku slábnutí německé ekonomiky bude na zahraniční obchod doléhat zřejmě během celé první poloviny letošního roku. Ve druhé polovině roku pak očekáváme zlepšení,“ řekl ekonom UniCredit Bank Jiří Pour. Do lednového výsledku se podle něj negativně promítl zejména schodek obchodu s ostatními dopravními prostředky a také nižší vývoz elektřiny, kovodělných, plastových a pryžových výrobků.

Naopak pozitivní vliv podle Poura měl nižší dovoz plynu, uhlí a elektroniky. „Podobně jako v předchozím měsíci se na nižším dovozu plynu podílel výhradně meziroční pokles ceny, zhruba o 34 procent, zatímco objemově se plynu dovezlo nepatrně, o dvě procenta, více. Nižší ceny elektřiny pak vedly ke zmíněnému poklesu exportu této komodity,“ doplnil.

Lednový výsledek zahraničního obchodu je podle analytika Raiffeisenbank Martina Krona spíše zklamáním. „Zdá se, že zahraniční poptávka stále nenabrala dech a predikce růstu v eurozóně a Německu nenaznačují, že by minimálně v první polovině roku mělo dojít k zásadnímu obratu,“ řekl. Znepokojivý je podle něj meziroční pokles vývozu, a to zejména do států Evropské unie. „To je oblast, kam směřuje naprostá většina našeho vývozu,“ doplnil.

Výsledek zahraničního obchodu za leden není pozitivní také podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka. „A jinak tomu nebude, dokud se opět nerozjedou nové objednávky,“ řekl. Doplnil, že je vidět propad dovozu investičního zboží. „A to rozhodně není signál o tom, že by se v ČR zvedala v podnikové sféře nějaká další investiční vlna,“ uvedl.

Ekonom společnosti Deloitte Filip Pastucha poukázal na to, že vývoz klesá rychleji než dovoz. „Problémem zůstává slabý výkon německé ekonomiky jako nejdůležitějšího obchodního partnera a dále problémy lodní dopravy v Rudém moři, což může výrazně narušit dodavatelské řetězce českých firem,“ řekl.

Generální ředitel státní agentury na podporu obchodu CzechTrade Radomil Doležal poukázal na to, že export v lednu nejvíce meziročně vzrostl do Japonska, na Tchaj-wan nebo do Lotyšska. „Z pohledu hlavních segmentů pozorujeme největší meziroční nárůst u motorových vozidel a potravinářství, nicméně se jedná o čísla v nižších jednotkách procent,“ dodal. .

Předchozí

Kauzu trafik přezkoumá Nejvyšší soud

Pražské úřady chybovaly v řízení o umístění stavby u Masarykova nádraží

Další