Začínající podnikatelé budou mít úlevy u záloh na sociální pojištění

|

Začínající podnikatelé možná nebudou muset po určitou dobu od zahájení samostatné výdělečné činnosti platit zálohy na sociální pojištění. Pojistné by mohli uhradit při jeho řádném ročním zúčtování. Příslušnou poslaneckou novelu podpořila vláda, řekl novinářům premiér Petr Fiala (ODS). Opatření by mělo podle pětice předkladatelů ze všech vládních stran pomoci lidem při zahájení podnikání zejména tím, že jim vylepší rozdíl mezi příjmy a výdaji.

Příjmy podnikatelů po zahájení činnosti mohou být podle předkladatelů novely nízké a přiměřené výše mohou dosáhnout po několika měsících. Navzdory tomu musejí tito lidé hradit zálohy na sociální odvody. „To odčerpává již tak nedostatečné finanční zdroje pro start podnikání a je překážkou v začátcích podnikání,“ napsali předkladatelé v čele s Vojtěchem Munzarem (ODS) v důvodové zprávě.

Fiala po zasedání kabinetu uvedl, že více než dvě pětiny lidí odrazuje od podnikání nedostatek peněz včetně financí na povinné platby. „Toto je snaha koalice situaci změnit a novým podnikatelům rozjezd podnikání usnadnit,“ řekl. Novela sníží vstupní náklady podnikání a pomůže mladé lidi motivovat, míní.

Začínající podnikatelé by podle novely nemuseli hradit zálohy na sociální pojištění v roce zahájení činnosti a v následujícím roce. Celou částku by odvedli při ročním zúčtování. Odpadlo by zároveň penále z případného dluhu na zálohách. Za začínající podnikatele by se podle novely považovali i ti bývalí, kteří neprovozovali samostatnou výdělečnou činnost nejméně pět předchozích let. Opatření by se nevztahovalo na podnikatele, kteří se přihlásili u finančního úřadu ke vstupu do paušálního režimu. Novela by měla být účinná od příštího roku.

Výpadek příjmů státního rozpočtu v prvním roce účinnosti novely předkladatelé odhadli na 1,3 miliardy korun a v druhém roce na 2,5 miliardy korun. „Od třetího roku nebude mít opatření dopady na příjmy státního rozpočtu. Jedná se o posun příjmů v čase,“ podotkli.

Záloh na zdravotní pojištění se předloha netýká. Předkladatelé poukazují na to, že jde o příjmy zdravotních pojišťoven a pro čerpání zdravotní péče je nutné, aby i začínající podnikatelé do systému pravidelně přispívali.

O předloze, kterou vedle Munzara podepsali Josef Bernard (STAN), Michael Kohajda (KDU-ČSL), Miloš Nový (TOP 09) a Jakub Michálek (Piráti), rozhodnou zákonodárci. Předkladatelé navrhli, aby Sněmovna schválila novelu zrychleně v prvním čtení.

Předchozí

Firmy ve stavebnictví ručí za mzdy zaměstnanců i u subdodavatelů

V PRK chceme, aby si lidé uvědomovali, že mají kam růst

Další