Zájem firem o brigádníky před letní sezonou ve srovnání s předchozími lety klesl. Zatímco loni nabídka letních brigád převyšovala poptávku uchazečů, letos v létě se podobná situace neočekává. Nabídky se týkají hlavně manuální práce. Uchazeči ale preferují brigády v kanceláři. Vyplývá to z ankety mezi personálními agenturami. Mzdy se proti loňsku nezměnily či stouply jen mírně, podle novely zákoníku práce ale brigádníci mohou získat nárok na dovolenou.
„Propad nabízených brigádnických pozic je patrný napříč celou ČR. V některých oblastech, například na Královéhradecku, činí až 70 procent. „Firmy se ve stále větší míře snaží snížit potřebu brigádníků a práci, na kterou je v minulosti najímali, rozdělit mezi kmenové zaměstnance,“ uvedla marketingová ředitelka Grafton Recruitment Jitka Kouba. Příčinou je podle ní především celková ekonomická situace. Firmy ještě pociťují následky dřívější vysoké inflace a ochlazení spotřebitelské poptávky. Nejčastěji nabízenou brigádnickou pozicí je aktuálně operátor výroby či pomocník ve skladu, dodala.
„V letošním roce jsme zaznamenali pokles poptávky po sezonních brigádnících, která je o deset až 15 procent nižší než v minulých letech,“ doplnil mluvčí společnosti Randstad ČR Petr Douda. V tomto trendu se podle něj odrážejí mimo jiné nové legislativní podmínky, které zavádějí přísnější požadavky na evidenci směn a nárok na dovolenou nebo její vyplacení. Změny přinášejí firmám vyšší administrativní zátěž, což vede k tomu, že brigádníky najímají pouze v nezbytných případech, podotkl.
Novela zákoníku práce přináší do světa brigád i další změny. Patří k nim například povinné rozvrhování a evidence směn, poskytnutí volna při překážkách na straně zaměstnance a povinné příplatky za směnnost provozu. „Rostoucí administrativní zátěž, vyšší náklady na brigádníka a nižší flexibilita však znamenají, že firmám dává menší smysl brigádníky vůbec najímat,“ řekla ČTK Kouba.
Kvalifikované brigády společnosti nejčastěji využívají k vykrytí nutných záskoků, například za dlouhodobou nemoc nebo dovolenou, a to především na administrativní pozice, v recepci, provozu kanceláře, administrativní podpoře, obchodu či marketingu, případně jako personál do maloobchodních řetězců, upozornila manažerka pro dočasné zaměstnávání v personální společnosti Hays Martina Le Papoušková.
Nabídky brigád v Praze začínají na 150 Kč za hodinu a velmi často jsou za 170 Kč, uvedl šéf marketingu ManpowerGroup Jiří Halbrštát. Odměny se letos podle něj zvýšily zhruba o deset korun za hodinu. Například nárazová vykládka kamionu může být za 190 Kč. Sazba zohledňuje také dostupnost pracoviště. Například logistická centra na periferii Prahy hledají brigádníky za 200 Kč, což je více, než platí firmy na podobné pozici uvnitř města, poznamenal. Podniky s navyšováním mezd vyčkávají a odměny případně upraví podle toho, jaký bude o brigádní pozice zájem, míní Douda.