Zeman má na stole další milosti. Jde o Ukrajinu

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Ve funkci s posledním březnovým dnem skončil olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. První dva týdny má naopak za sebou nový náměstek ministra spravedlnosti Pavla Blažka pro mezinárodní a evropskou spolupráci.

Vzhledem k aktuálnímu dění se více než hodí, že jde o experta na Rusko a Ukrajinu a navíc i právníka s dlouholetou zkušeností z ministerstva zahraničních věcí. Ukrajiny se ostatně částečně týkalo i Blažkovo jednání s prezidentem Milošem Zemanem a také šéfkou Probační a mediační služby Andreou Matouškovou. Právním, nebo možná spíše (ne)právním tématem tohoto týdne je ale samozřejmě prezidentova milost. 

Dřívější vedoucí zastupitelských úřadů v Torontu či v Šanghaji Richard Krpač se nedávno stal novým náměstkem Pavla Blažka. Ten tak má v současnosti sedm náměstků a vzhledem k tomu, že do úřadu přicházeli v různých etapách, hodí se si v nich udělat tak trochu pořádek. 

Dlouhodobě na ministerstvu působí Klára Cetlová a Michal Franěk, kteří spolupracovali už s Robertem Pelikánem. Cetlová řídí sekci dohledu a justice, Franěk má na starosti koordinaci tvorby právních předpisů a prevenci korupce. De facto tak převzal i agendu Jeronýma Tejce, který se  nedávno přesunul k Vězeňské službě. Ekonomický náměstek Radomír Daňhel se do funkce vrátil zhruba po osmi letech, během nichž působil na různých vedoucích pozicích ve státním podniku Lom Praha. Vězeňství a resortní kontroly řídí bývalý generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal. Na ministerstvo se vrátil rovněž Antonín Stanislav, který už zde dříve pracoval, nyní je nově politickým náměstkem, stejně jako Karel Dvořák. Oba před svým nástupem do funkcí působili jako advokáti.  

Sám ministr Blažek jednal tento týden s prezidentem Milošem Zemanem. „Tématem jednání byly žádosti občanů Ukrajiny vykonávajících trest odnětí svobody v České republice o udělení milosti a otázka jmenování soudců obecných soudů. Prezident republiky informoval ministra spravedlnosti, že udělil milost Ing. Miloši Balákovi,“ dočteme se ve vyjádření z Pražského hradu. Za udělenou milost zkritizovali Zemana zcela oprávněně politici zleva do prava. O jak velký problém jde, ilustruje už to, že se za Zemana nepostavili ani někteří jeho dosavadní velcí zastánci, zejména někteří poslanci hnutí ANO. 

„Ministr spravedlnosti jednal nejen o současných prioritách Probační a mediační služby, ale také o probačním domě, podmíněném propuštění, pomoci obětem i dostupnosti středisek po celé České republice. To vše samozřejmě s ohledem k současné situaci na Ukrajině,“ uvedl pak Blažkův mluvčí Vladimír Řepka o druhé již zmíněné schůzce. 

Tak snad v obou těchto věcech nezůstane jen u jednání. Jasné je minimálně to, že prezident stále velmi dobře ví, jak se milosti udělují. 

Předchozí

Festival filmů o lidských právech Jeden svět vyhrál Dům třísek. Jaké další filmy byly oceněny?

Konference Podnikový právník 2022: o pracovním právu i whistleblowingu

Další