Zjednodušte si život za volantem. 8 top technologií pro každý den

|

Nové automobily se při uvádění na trh vždy snaží zalíbit novými technologiemi, které žádný vůz před nimi neměl. Každý nový model je tak trochu průkopníkem. Málokterý však dostal tolik technologických novinek jako čerstvě uvedený Peugeot 308. Mnohé z nich mu mohou závidět jak modely značky, tak i konkurence.  Osm z nich se u Peugeotu 308 objevuje zcela exkluzivně nebo byly převzaty od modelů vyšších segmentů. Podívejme se na ně.

1. Couvací kamera HD s čisticí tryskou

Couvací kamera se sice již stala klasickým asistentem řízení, ale nový Peugeot 308 zaručuje dokonalý výhled dozadu díky obrazu s vysokým rozlišením a tryskou na čištění objektivu. Aby Peugeot eliminoval nevyhnutelné znečištění, kterému čelí couvací kamery, instaloval na zadní nárazník nového Peugeotu 308 trysku, do které je přiváděna kapalina do ostřikovačů. Použití ostřikovačů zadních oken automaticky spustí čištění objektivu couvací kamery. 

2. Sledování mrtvého úhlu s delším dosahem

Díky ultrazvukovým radarům s dlouhým dosahem dokáže systém sledování mrtvého úhlu rozpoznat blížící se vozidlo až na vzdálenost 75 metrů, zatímco u běžných systémů je to jen 25 metrů. Řidič vozu Peugeot 308 tak může být dříve upozorněn – blikajícím signálem ve vnějším zpětném zrcátku – na automobil nebo motocykl přijíždějící vysokou rychlostí do zadního mrtvého úhlu. Systém se schopností širšího dosahu zajišťuje dohled, který v případě potřeby pokrývá jízdní pruh vpravo i vlevo od vozu.

foto02

3. Výstraha na provoz za vozidlem

Když řidič couvá, například z parkovacího místa, systém ho díky radarům v nárazníku upozorní na další vozidla, jízdní kola nebo chodce, kteří se blíží zezadu. Systém vozu pohybujícího se rychlostí až 10 km/h detekuje jakoukoli překážku až na vzdálenost až 40 m. Na dotykovém displeji se zobrazí upozornění a ozve se zvukový signál.

foto01

4. Světlomety Peugeot Matrix LED

Technologie Peugeot Matrix LED, která je součástí standardní výbavy vozů Peugeot 308 GT/GT Pack umožňuje jezdit v noci s neustále naplno rozsvícenými dálkovými světly, aniž by docházelo k oslňování ostatních řidičů. Tyto dálkové světlomety tvoří 20 LED diod, jejichž svícení a výkon se trvale mění podle vnějších podmínek, které zjišťuje kamera umístěná v horní části čelního skla. Jakmile se vůz přiblíží k jinému vozu (v protisměru i ve stejném směru), světelné segmenty dálkového světla se kolem detekovaného vozu vypnou a vytvoří stínový tunel, takže řidič druhého vozu není oslněn, ale okolí zůstává jasně osvětlené. 

5. Konfigurovatelné přepínače i-Toogles

Uživatel nového Peugeotu 308 si může některé ovládací prvky na přístrojové desce přizpůsobit. Od úrovně výbavy Allure lze pěti přepínačům „i-Toogles“ umístěným pod centrálním displejem libovolně přiřadit funkce, které jsou řidičem nebo spolujezdcem nejčastěji používány, jako jsou zkratky pro přímý přístup ke konkrétním nastavením klimatizace, rozhlasové stanici, oblíbeným telefonním kontaktům, navigaci k domovu atd.

6. Air Quality System

V zájmu ochrany cestujících je nový Peugeot 308 vybaven systémem AQS (Air Quality System), který neustále monitoruje kvalitu vzduchu vstupujícího do prostoru pro cestující a v případě zjištění znečištění automaticky aktivuje funkci recyklace. Systém AQS je od úrovně GT doplněn systémem Clean Cabin pro úpravu vzduchu s filtrací znečišťujících plynů a částic. Údaje o kvalitě vzduchu se navíc zobrazují na centrálním dotykovém displeji.

7. Hlasový asistent OK Peugeot

Nejjednodušší metodou, jak aktivovat některé funkce vozu, je promluvit na něj. Stejně jako některé modely vyšších segmentů je i nový Peugeot 308 standardně vybaven hlasovým asistentem, který umožňuje pomocí požadavků v přirozeném jazyce přístup ke všem funkcím infotainmentu (volání, rádio, hudba, navigace atd.) a ovládání klimatizace. A aby bylo možné zodpovědět případné dotazy, zahrnuje systém „OK Peugeot“ palubní dokumentaci a výukové programy. 

8. Aplikace My Peugeot

Uživatelé nového vozu Peugeot 308 mohou stejně jako všichni zákazníci značky Peugeot využívat aplikaci MyPeugeot® pro chytré telefony. Uživatel tak může na dálku spustit nebo naprogramovat topení nebo klimatizaci tak, aby byla v prostoru pro cestující při odjezdu optimální teplota. Tato funkce také kromě tepelného komfortu optimalizuje dojezd plug-in hybridní verze (pokud je vůz zapojen do sítě): topení nebo klimatizace pak během prvních minut jízdy spotřebují méně energie. U plug-in hybridů aplikace MyPeugeot® umožňuje také na dálku kontrolovat stav nabití baterie a spustit nebo naprogramovat nabíjení.

Předchozí

Na onlinesoudu se podílí i PRK Partners

Výhra White & Case, otevřenost CCS a Právo v Plzni

Další