Adam: Praha by mohla stavět vyšší domy s více patry

|

„Celou stavební praxi velice zatěžuje zatím neprůchodný stavební zákon. Zablokoval se a vytvořil očekávání, která dosud nebyla naplněna. Není zcela jasné, jak ten vývoj dopadne a zda se zcela neparalyzuje. A to je v dnešní době, kdy stavební praxe čelí celé řadě výzev, velice nepříjemné,“ uvedl v Lawyers & Business: FORUM během svého úvodního vystoupení Jakub Adam, partner advokátní kanceláře Taylor Wessing. Zvláště v Praze je podle něj rovněž problematická dosud nedokončená příprava metropolitního plánu: „Je to projekt, na který se již téměř 10 let úpěnlivě čeká. Existuje totiž předpoklad, že by mohl odblokovat některá dosud nezastavitelná území.“

Podle Jakuba Adama bude také do budoucna otázkou, zda právě v hlavním městě zůstane omezený maximální počet podlaží domů tak, jak je tomu v současnosti. Tedy, zda bude město dál rigidní co do zachování pražského panoramatu, nebo bude stavět vyšší domy s více byty.

„Je zásadní, abychom dotáhli proces přípravy stavebního zákona. Nebude to to nejlepší řešení ze všech, bude kompromisní, ale potřebujeme stabilní prostředí, na které si začnou zvykat úředníci i soukromý sektor,“ uzavřel pak diskusi Jakub Adam.

Neúnosně dlouhé stavební řízení, nepřipravenost státu a jeho úředníků na digitalizaci a další využití technologií ve stavebnictví, chybějící právní úprava dohod mezi státem či municipalitami a developery ohledně výstavby nebo zkvalitňování infrastruktury, stejně jako nedostatek stavebních materiálů a také odborníků, kteří se inovacím ve stavebnictví věnují. To jsou hlavní problémy v Real Estate a obecně ve stavebnictví, jak se shodli účastníci nového vydání pořadu Lawyers & Business: FORUM Kde budeme bydlet? Výzvy pro Real Estate, který najdete na našich webových stránkách.

Diskuse se zúčastnili Jakub Adam a Karol Laco z advokátní kanceláře Taylor Wessing, která byla rovněž partnerem natáčení, Michal Čeřovský, spoluzakladatel společnosti Sharry, jež se věnuje chytrým stavbám, Michal Mára, zástupce ředitele Národního centra Stavebnictví 4.0, které nabízí platformu pro diskusi o budoucnosti stavebnictví a připravuje návrhy na možná zlepšení a modernizaci, a Ondřej Prokop, předseda pražského hnutí ANO a pražský zastupitel.

Předchozí

Pražská práva chystají debaty o novém trestním procesu

Blažek byl v Gruzii. Chce pomoci jejímu vstupu do EU

Další