Advokáti se domlouvají na volby a Kovářová nabízí pomoc Vojtěchovi

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – V právních kuloárech se teď mluví o tajných schůzkách zástupců velkých advokátních kanceláří, na nichž se řeší volby nového představenstva České advokátní komory. Zástupci různých právních profesí se pak měli sejít u pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, aby projednali obnovení právnických sjezdů. S dalšími právníky se spojila rovněž bývalý ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, která ohlásila vznik týmu Covid a právo.

Volby do představenstva České advokátní komory mohou vzhledem k množství kandidátů, rozdílnosti jejich představ o dalším směřování české advokacie i dosti vyhroceným vztahům mezi  nimi skončit velkým patem. Vznikají tak různé předvolební strategie, hledají se podpory… skoro jako v klasických parlamentních volbách. Postupem času je ale stále jistější, že stejně jako pro volby politické, bude i pro volby do vedení České advokátní komory klíčové, kdo k nim přijde. Protože představy starších advokátů budou ve většině případů diametrálně odlišné od těch začínajících. A stejně tak regiony řeší něco jiného než Praha a Brno.

Právnické stavy – advokáty, notáře, soudce, státní zástupce – by mohly naopak sjednotit právnické sjezdy. K těm docházelo třeba už za první československé republiky a v posledních letech v několika hlavách doutnají myšlenky na jejich obnovu. Nyní to vypadá, že by se první novodobý sjezd českých právníků mohl odehrát příští rok na jaře. Důležitou roli v tom hraje i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Bývalá ministryně spravedlnosti a advokátka Daniela Kovářová si zase ke všem svým aktivitám přidala další: pod jí vedenými Unií rodinných advokátů a nadačním fondem Srdce Česka vytvořila expertní tým Covid a právo, v němž působí například advokáti Petr Toman, Anna Márová a Václav Vlk nebo profesor ústavního práva Karel Klíma. A nabídla pomoc s legislativou ministerstvu zdravotnictví. 

„Nabízíme Vám bezplatnou pomoc a expertní pohled v oblasti práva v souvislosti s vyhlašováním a prosazováním opatření, která mají zabránit nejen dalším zbytečně ztraceným životům, ale i rozpadu právního státu, ke kterému dochází poslední rok a půl. Rádi bychom pomohli řešit složitou situaci, aby se již neopakoval chaos, ve kterém vláda i ministerstvo zdravotnictví vyhlašovaly nařízení, která byla následně odvolávána či rušena soudy. Záleží nám na tom, aby byla zastavena eroze právního státu. Chtěli bychom také přispět ke stabilizaci společnosti a opětovnému respektování platných zákonů jak ze strany státu, tak ze strany nás, občanů. Věříme, že i v složité době pandemie koronaviru se dají dělat opatření právně správně tak, aby soudy nemusely tyto právní akty rušit,“ napsala Daniela Kovářová ministrovi Adamovi Vojtěchovi. Tak uvidíme.

Předchozí

Stehlík: Parlament v historii tradičně obcházíme

Allen & Overy radí Eurowagu ohledně IPO na londýnské burze

Další