Advokátní kanceláře roku: Prohlédněte si oceněné

|

Mediální skupina A 11 a redakce magazínu Lawyers & Business vyhlásila třetí ročník projektu Advokátní kanceláře roku. Advokátní kanceláří roku 2023/2024 je podle Lawyers & Business PRK Partners, mezi oceněnými advokáty najdeme Marcelu Káňovou z Rowan Legal, Bořivoje Líbala z Eversheds Sutherland nebo Erwina Hanslika z Taylor Wessing. V rámci projektu bylo představeno rovněž 100 nejzajímavějších a nejinspirativnějších advokátních kanceláří na českém trhu pro období 2023/2024, z jejichž názvů je tradičně vytvořený cover právě vydávané ročenky a speciálu magazínu Lawyers & Business Advokátní kanceláře roku 2023/2024. Prohlédněte si fotogalerii ze slavnostního předávání cen a pusťte si i následující video:

Advokátní kancelář roku: PRK Partners

2

PRK Partners je po léta možná všeobecně nejrespektovanější advokátní kanceláří na trhu. Loni oslavila 30. výročí své existence, a to v obdivuhodné kondici, kdy jí rostou tržby, daří se jí adekvátně situaci v ekonomice zvyšovat ceny, stejně jako vychovávat nové talenty a dávat jim prostor pro vlastní prezentaci a pracovat na klíčových mandátech se strategickým významem pro Českou republiku. Klíčový partner kanceláře Robert Němec je navíc předsedou České advokátní komory, jemuž se podařilo konsolidovat advokátní stav a mimo jiné dosáhnout třeba i chystané novely zákona o advokacii.

Advokátka roku: Marcela Káňová, Rowan Legal

Marcela Káňová, specialistka na hospodářskou soutěž, veřejné zakázky a IT právo, se loni stala vůbec první ženskou partnerkou kanceláře Rowan Legal. Do advokacie se tím vrátila z pozice Associate Partner společnosti IBM. Intenzivně se věnuje rovněž osvětě zmíněných témat, a to například v pravidelné rubrice v magazínu Lawyers & Business. Taktéž Rowan Legal je v obdivuhodné kondici a v rámci „aktuální čtyřletky“ se hodlá stát dvojkou českého advokátního trhu.

Advokát roku: Bořivoj Líbal, Eversheds Sutherland

4

Bořivoj Líbal zkonsolidoval jako spoluřídící partner české kanceláře Eversheds Sutherland její místní pobočku a spoluvytkl firmě nové cíle a jasné směřování. Jeho úsilí je završené rovněž jeho povýšením, od června bude českou kancelář řídit jako jediný partner. Úspěšný je rovněž jako prezident Česko-portugalské obchodní komory, jíž v minulosti založil.

Advokátní talent roku: Bára Straková, Aegis Law (foto č. 5)

Bára Straková je bývalou sportovkyní a výraznou právničkou rychle rostoucí kanceláře Aegis Law. Ta se právě díky ní vydala rovněž cestou dříve nezamýšlené specializace na sportovní právo. Loni uspořádala i související jedinečnou mezinárodní konferenci Women on the Pitch. Bára Straková o sportovním právu rovněž intenzivně píše, spoluzaložila blog Sports & Law Diary a s jejími analýzami se mohou setkávat rovněž čtenáři Lawyers & Business.

Advokát roku v mezinárodním prostředí: Erwin Hanslik, Taylor Wessing

Původem rakouský advokát Erwin Hanslik dlouhodobě řídí českou pobočku kanceláře Taylor Wessing a obě země, podobně jako jejich byznys a společnost, umě propojuje, například jako prezident Spolku Rakušanů v České republice. Za jeho zásluhy mu dokonce prezident Alexandr Van der Bellen nedávno udělil Zlatý čestný odznak. Skupinu pro Real Estate v Taylor Wessing Hanslik vede nejen v České republice a Rakousku, ale rovněž na Slovensku, v Maďarsku, Polsku a na Ukrajině. V regionu CEE taktéž zastává funkci Head of ESG. Hanslik hraje rovněž významnou roli při zastupování Nadace knížete z Lichtenštejna před českými soudy nebo při rozšiřování projektu Turkish Desk.

Retailová advokátní kancelář roku: Dostupný advokát

7

Dostupný advokát společníků Ondřeje Preusse a Jaroslava Baiera je advokátním e-shopem, který se nyní neustále posouvá dopředu. Rostou mu tržby, nabírá nové lidi, otevřel pobočku v Brně. A intenzivně pracuje s umělou inteligencí. Kancelář totiž vyvinula samostatný model AIDA, neboli „chytrý odpovídač“. 

Mandát roku pro českou kancelář: Portos

9

Advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný se letos rozhodla k pro mnoha nečekanému kroku, přejmenovala se na Portos. Odůvodnila to rovněž potřebou „reflektovat rostoucí spektrum služeb společnosti přesahující obvyklé rámce tradičních advokátních kanceláří“. I tento z jejích zásadních mandátů z poslední doby je v současné době jedinečný: transformace Ředitelství silnic a dálnic ze státní příspěvkové organizace na státní podnik. Práce, která trvala čtyři roky.

Mandát roku pro mezinárodní kancelář: Clifford Chance

8

Clifford Chance, vedená v České republice Milošem Felgrem, tradičně pracuje na zásadních nemovitostních transakcích. Aktuálně této praxi v rámci České republiky z většiny kraluje, když jen její tři vybrané transakce „dohromady představují více než tři čtvrtiny celkové investiční hodnoty v segmentu maloobchodních nemovitostí v České republice za poslední rok“. Velmi aktivní je taktéž v bankovnictví nebo v korporátní praxi, pracovala například pro KKCG Karla Komárka při akvizici společnosti Avenga. Kancelář rovněž zaujala svou jedinečnou pro bono prací na mediálním trhu spojenou se změnami v týdeníku Respekt.

Advokátní inovace roku v české kanceláři: Arrows

11

Arrows ETL udává v rámci českých kanceláří inovacím směr: nejvýrazněji experimentuje s umělou inteligencí, jako první také sestavila takovýto tým poradců, nezahrnující jenom právníky. CEO kanceláře Jakub Dohnal patří aktuálně k předním advokátním vizionářům: posuny AI totiž dennodenně sleduje a analyzuje na sociálních sítích i na tematických seminářích a školeních. Arrows v neposlední řadě přistoupila rovněž patrně k historicky prvnímu jmenování „neprávničky“ Petry Hučíkové partnerkou, což také ukazuje možnou budoucnost advokátních kanceláří – tedy ve větším propojení právních a „neprávních“ expertů.

Advokátní inovace roku v mezinárodní kanceláři: A&O Shearman

10

Jedna ze světově nejvýznamnějších advokátních kanceláří Allen & Overy zaujala ContractMatrixem, nástrojem „pro tvorbu a vyjednávání smluv“, který je dostupný rovněž v češtině a funguje „pro téměř jakýkoliv typ smluv“. Oceňujeme rovněž aktuální fúzi kanceláře s firmou Shearman & Sterling a vznik značky A&O Shearman, čímž Allen & Overy významně posílí svou pozici na americkém trhu. „A&O Shearman bude jedinou právní kanceláří, která bude ovládat na stejné úrovni americké právo, anglické právo a lokální práva dalších jurisdikcí a rozvíjejících se světových trhů,“ uvádí kancelář. 

CSR advokátní kancelář roku (za partnerství Matzner Legal a Nadačního fondu Pelecanus): DLA Piper

12

DLA Piper v poslední době výrazně posílila svou značku v České republice, zároveň ale přichází s množstvím zásadních projektů spojených se společenskou odpovědností i pro bono službami. „CSR a pro bono aktivity jsou dlouhodobě integrální součástí naší globální advokátní kanceláře. My v Praze to ale dokážeme posunout ještě o trochu výš,“ uvádí kancelář a dokazuje to třeba zapojením se do projektu České bankovní asociace #nePINdej!, iniciativou Právníci na gympl nebo eco merchem.

Metodika projektu Advokátní kanceláře roku 2023/2024, stejně jako informace o do projektu zapojených kancelářích najdete zde.

Předchozí

Čistý zisk ČSOB stoupl o 14 %

Líbal povyšuje, českou Eversheds povede sám

Další