Akcie ve světě posílily

|

Akcie ve světě od začátku roku zpevňují. Nejsledovanější americký index S&P 500 v prvním pololetí vzrostlo 15 procent, zatímco panevropský index STOXX Europe 50 si připsal téměř deset procent. Americký index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, přidal více než 20 procent, vyplývá z burzovních statistik.

„V červnu jsme byli na akciových trzích svědky dalších překonávání historických maxim. Daří se zejména americkým a japonským akciím, evropské svým výkonem mírně zaostávají a nejhůře jsou na tom čínské akcie a akcie rozvojových zemí,“ řekl analytik Portu Marek Malina.

V rámci hlavních světových akciových indexů je na tom podle něj nejlépe americký index Nasdaq Composite s výnosem 20,1 procenta, a to i díky velmi silnému červnu, ve kterém přidal 5,4 procenta.

Technologickým firmám se daří díky rozmachu umělé inteligence (AI) v čele s akciemi Nvidie, které v pololetí vzrostly o 156 procent. Historická maxima ale posouvají výše i další velké technologické firmy, jako například Apple s růstem o 14 procent, Amazon o 29 procent, Microsoft o 21 procent, Alphabet o 31 procent a Meta Platforms o 46 procent.

Širší americký index S&P 500 si za pololetí připsal 15,1 procenta. „Americké akcie pohání nejen ‚šílenství‘ kolem umělé inteligence, ale také optimismus, který doprovází očekávané snižování úrokových sazeb na podzim,“ podotkl Malina.

Druhý rok v řadě je na tom výborně i japonský index Nikkei 225, který v první polovině roku vzrostl o 19,1 procenta, a poprvé v historii tak atakuje hranici 40.000 bodů. Japonským akciím se daří díky nízkým úrokovým sazbám, přívětivé korporátní politice u dividend, odkupům vlastních akcií a zejména díky nejslabšímu kurzu jenu za posledních 38 let.

Evropské akcie v červnu vymazaly část svých předešlých zisků. Dolů je stáhly zejména akcie francouzských firem poté, co byly oznámeny výsledky voleb do Evropského parlamentu (EP) a vypsány předčasné parlamentní volby ve Francii. Přesto si klíčový index eurozóny Euro STOXX 50 připsal od začátku roku 9,8 procenta. Je to odraz oživování ekonomiky starého kontinentu. Panevropský STOXX Europe 600 mírně zaostává s výkonem 7,7 procenta.

Z pohledu hlavních evropských indexů je na tom nejlépe německý DAX 40 s růstem o 9,4 procenta následovaný britským FTSE 100 s růstem o 6,1 procenta. Francouzský index CAC 40 kvůli politickému napětí zaostává s růstem o 1,1 procenta.

Zatímco akciím rozvinutých zemí se daří, což potvrzuje výkonnost indexu MSCI World s růstem o 10,8 procenta, rozvojové trhy zaostávají. Index MSCI Emerging Markets v pololetí vzrostl o 6,1 procenta, dolů jej táhly zejména čínské akcie. Těm se nedaří z důvodu slabého ekonomického růstu, problémům v sektoru nemovitostí a geopolitického napětí.

Hongkongský index Hang Seng si za pololetí připsal 5,5 procenta a na současné hodnotě 17.000 bodů se obchodoval už před finanční krizí v roce 2006. Dvojnásobně lepší výkon mají indické akcie, kde index Nifty 50 zpevnil o 11 procent. Tím pokračuje v silném růstu a překonává historická maxima.

Předchozí

Tomíček chce dominovat sportovnímu právu, Kunášek společníkem u Havla

Česká ekonomika dosáhla předpandemické úrovně už před dvěma lety

Další