Balaš může být ústavní soudce. A advokátům se zlepší tarif

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Vladimír Balaš skončí jako ministr školství, nevyloučil ale možnou navazující kariéru u Ústavního soudu, o níž se už dříve spekulovalo. Od začátku července by se měl změnit advokátní tarif, z čehož mohou mít advokáti samozřejmě radost. A také se změnilo vedení Unie státních zástupců, kterou po Janu Latovi vede Tomáš Foldyna.

Vladimír Balaš je respektovaný expert na mezinárodní právo veřejné, poměrně nedávno dosáhl nejvyšší akademické funkci, titulu profesora. Poté se pro mnohé překvapivě stal ministrem školství, nyní oznámil, že ze zdravotních důvodů funkci opustí. „Měl jsem covid, který neprobíhal úplně jednoduše, a mám teď zdravotní problém, který přetrvává. Ten problém je sice pod kontrolou, ale jasněji bude v září. Cítím se vyčerpaný a potřebuji se dát zdravotně dohromady. A resort školství potřebuje opravdu velké nasazení, nejsem si jistý, že bych tu energii měl,“ řekl Balaš Seznam Zprávám, které se ho zeptaly i na spekulace Deníku N ze začátku letošního roku, podle nichž měl Balaš jako ministr skončit a následně se stát ústavním soudcem. „Opravdu do toho září se musím dát dohromady, a pak uvidíme, jaké budou výsledky mého zdravotního stavu. Pokud jde o funkci Ústavního soudce, to není moje rozhodnutí, to jde za prezidentem republiky. Já jsem o to nijak neusiloval. Ale je to agenda, která je mi blízká,“ uvedl k tomu Vladimír Balaš.

„V úterý 18. dubna 2023 se uskutečnilo jednání mezi zástupci ministerstva spravedlnosti a České advokátní komory. Na základě tohoto jednání došlo k dohodě na finální podobě novely advokátního tarifu. Ta bude v nejbližší době zaslána do meziresortního připomínkového řízení,“ uvedlo tento týden ministerstvo spravedlnosti. „Aktuálně připravená novela má za cíl zejména sjednotit pásma sazby mimosmluvní odměny za jeden úkon právní služby z tarifní hodnoty do 10 tisíc korun, na částce 1500 korun. U zbývajících pásem je poté navrženo navýšení tarifní hodnoty. Při obhajobě v trestním řízení se nově stanoví namísto pěti tarifních hodnot tři, a to (jako doposud) v návaznosti na horní hranici trestu odnětí svobody za trestný čin, o které při obhajobě jde,“ dodalo například.

„Výsledek považuji za velice rozumný kompromis mezi mnoho let odkládanou potřebou valorizace advokátního tarifu a zároveň požadavky neziskových organizací na ochranu sociálně slabých občanů. Jsem rád, že naše odhodlání zasadit se o úpravu a indexaci advokátního tarifu i všechna jednání, která jsme vedli, přinesly své ovoce,“ sdělil k tomu Advokátními deníku předseda České advokátní komory Robert Němec. „Jsem ráda, že jsme při projednávání advokátního tarifu našli shodu i se zástupci neziskového sektoru, konkrétně Člověkem v tísni. Jejich připomínka se týkala jen upřesnění definice formulářových žalob, kterou jsme chápali jako technickou a bez jakýchkoli rozporů jsme ji akceptovali. S ohledem na to, že navýšení odměny za ex offo obhajoby se dotkne státního rozpočtu, bude nutné navrhovanou novelu obhájit i před ministerstvem financí – a věříme, že v tom ministerstvu spravedlnosti pomůže i zmíněná podpora neziskového sektoru. Tu chápeme jako důkaz, že navrhovaná novela advokátního tarifu je zakotvením spravedlivé odměny za právní služby,“ dodala místopředsedkyně Komory Monika Novotná.

„Unie státních zástupců na dnešním shromáždění zástupců sekcí v prostorách kláštera Želiv zvolila nové vedení pro roky 2023 až 2026. Do funkce prezidenta byl  zvolen Mgr. Tomáš Foldyna, státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství,“ uvedla pak 13. dubna Unie státních zástupců. Novými viceprezidenty jsou Adam Borgula a Pavel Raček.

Předchozí

Loni se snížil počet exekucí i dlužníků

ČAV: Lidé se stále zadlužují nad svoje možnosti

Další