Loni se snížil počet exekucí i dlužníků

|

Méně lidí v exekuci a další snížení celkového počtu exekucí – to ukázaly souhrnné statistiky Exekutorské komory ČR (EK ČR) za rok 2022. K pozitivnímu vývoji přispělo hlavně zastavování bagatelních exekucí. Ubývá nadále i nezletilých dlužníků, mírně narostl počet exekucí vedených v souvislosti s vymáháním výživného.

Počet exekucí u fyzických osob opět poklesl, ve srovnání s rokem 2021 o více než 300 tisíc. Ke konci roku 2022 bylo podle statistik EK ČR v exekuci o zhruba 30 tisíc lidí méně. Soudní exekutoři ukončili také rekordní počet cca 960 tisíc exekucí, oproti roku 2021 více než dvojnásobek.

„Pokles v počtu exekucí sledujeme dlouhodobě, v loňském roce na tom mělo lví podíl především zastavování bagatelních exekucí,“ vysvětluje prezident EK ČR Jan Mlynarčík. „V praxi probíhalo bez větších problémů a podle kvalifikovaného odhadu Komory soudní exekutoři takto zastavili na 450 tisíc exekucí. Po této možnosti, tedy zastavování bagatelních exekucí soudní exekutoři volali dlouho, a to hlavně proto, aby se systém očistil o zbytečné exekuce.“

Po několika letech se snížil také počet exekucí vedených na jednu fyzickou osobu, na jednoho dlužníka je vedeno průměrně 6,16 exekucí. Průměrný český dlužník také o něco „zestárl“, v roce 2022 mu bylo 46,4 let.

V roce 2022 vedli soudní exekutoři v Česku celkem 4750 exekucí na výživné. Je to o něco více než v roce 2021 a za nárůstem je jednoznačně zákon o náhradním výživném. Podmínkou pro výplatu této dávky je totiž vedení exekuce. Vendula Flajšhansová, členka prezidia EK ČR připomíná, že v Česku využívají exekutoři u vymáhání výživného velmi efektivní nástroj: „Můžeme lidově řečeno „zabavit řidičský průkaz“, jen v loňském roce exekutoři vydali 1200 takových exekučních příkazů. Většinou pak dlužník najde poměrně rychle nové zdroje na uhrazení výživného.“

Stejně jako v předchozích letech ubývá nezletilých v exekuci, ke konci roku 2022 jich bylo už jen 910.

Mezi okresy s nejnižším počtem exekucí patří Žďár nad Sázavou, Brno-venkov, Praha-východ a Uherské Hradiště. Naopak nejvyšší počty dlužníků mají v Mostě, Ústí nad Labem a Chomutově.

Zatímco doposud byl sledován pozitivní trend (ubývání exekucí i dlužníků), letos EK ČR očekává spíše drobný nárůst ke konci roku 2023. Mohla by se tady už promítnout ve větší míře horší ekonomická situace a všeobecné zdražování.

V řadě exekučních řízení se nedaří vymáhat, zejména proto, že se v minulých letech dramaticky navýšila nezabavitelná částka. „V současné době díky opakovanému zvyšování nezabavitelných částek není možné některým dlužníkům srážet ze mzdy, a to ani na výživné, zkrátka přijdou i oběti trestných činů a jiné. Srážky ze mzdy patří k takzvaným měkkým způsobům vedení exekuce, pokud to ale není možné, exekutor musí přistoupit k více invazivním krokům například mobiliární exekuci,“ vysvětluje viceprezident EK ČR Martin Tunkl. Plošný výpadek srážek ze mzdy a jiných příjmů se dotýká nejen exekucí, ale nepochybně také insolvenčních řízení. Řešením by byla například minimální srážka ze mzdy, která by byla v širším pohledu přínosem pro věřitele, ale i dlužníky.

Naopak významné směrem ke snižování počtu exekucí by mohlo být zastavování bezvýsledných exekucí, tedy takových, kde se šest let nic nevymohlo. Tady ale zatím existuje řada otazníků, mezi jeden z nich patří i přiměřená náhrada pro soudní exekutory za zastavení takové exekuce.

Podle analýz a kvalifikovaných odhadů EK ČR by se takto mohlo zastavit na 700 tisíc až 800 tisíc exekucí. To znamená, že by se takto letos mohlo zbavit všech soudních exekucí v důsledku nové právní úpravy cca 50 tisíc až 80 tisíc fyzických osob.

Předchozí

Jak by se měl změnit advokátní tarif?

Balaš může být ústavní soudce. A advokátům se zlepší tarif

Další