Nové LB: O M&A, fotbalovém právu, dřevostavbách i tarifu

|

Editorial Jana Januše – Vítejte v prvním čísle dalšího ročníku Lawyers & Business. Jeho hlavní téma jsme věnovali oblasti fúzí a akvizic a společně s některými našimi tradičně partnerskými kancelářemi – jako jsou Dentons, PRK Partners, DLA Piper, Eversheds Sutherland, Aegis Law, Sniehotta & Vajda Legal nebo Matzner Legal – jsme připravili související analýzy. Odpovídají na otázky: Jak bychom měli hodnotit trh fúzí a akvizic v roce 2023? Co se na něm odehrálo zásadního? A jaká očekávání mít pro rok letošní, ale i ten příští? 

„Co se týče transakcí ve světě, i v roce 2023 pokračoval velký zájem řady našich velkých klientů o akvizice v příhodnějších částech světa. Mezi atraktivní regiony aktuálně nadále patří třeba Spojené státy americké, Austrálie nebo Velká Británie, ale výjimkou nejsou ani „exotičtější“ destinace jako Indie nebo jih Afriky nebo ostatní evropské země,“ citujme jen jeden ze souvisejících postřehů, z komentáře Petra Zákouckého a Lukáše Výmoly z Dentons. I další stojí za pozornost.

Hlavní partnerský rozhovor přinášíme s předsedou České advokátní komory a partnerem PRK Partners Robertem Němcem. Řešíme s ním, jak se kanceláři daří a dařit bude, jaké šance dává kancelář mladým právničkám a právníkům nebo jak přistupuje k umělé inteligenci, ale rozebíráme samozřejmě i nadcházející novelu zákona o advokacii, novinky ohledně advokátním tarifu nebo to, zda příští volební sněm proběhne i online, nebo ne.

Přečíst si můžete rovněž rozhovory se Zdeňkem Tomíčkem z CEE Attorneys, která má velké plány se svým oddělením fotbalového práva nebo s Jakubem Štilcem ze Štilec & Partners o právních souvislostech dřevostaveb, které aktuálně začíná řešit i ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Nabídneme vám rovněž texty o preventivní restrukturalizaci nebo uhlíkové neutralitě na hranicích od expertů z Eversheds Sutherland. A pokračujeme rovněž v pravidelných rubrikách Marcely Káňové nebo Stanislava Servuse, stejně jako v partnerství s Unií podnikových právníků. Je toho ale ještě více.

Letos nás čeká šest standardních čísel a minimálně dva speciály. Chystáme také další ročník našeho reportu Advokátní kanceláře roku, tentokrát tedy 2023/2024, a to v květnu. Sledujete nás, jistě to bude stát za to.

Snímek obrazovky 2024-02-01 v 12.31.22

VÝBĚR Z OBSAHU LAWYERS & BUSINESS 1/2024

V PRK PARTNERS CHCEME, ABY SI LIDÉ UVĚDOMOVALI, ŽE MAJÍ KAM RŮST. A ŽE I KONCIPIENTURA MŮŽE BÝT  ATRAKTIVNÍ 

Robert Němec, partner PRK Partners a předseda České advokátní komory

Robert Němec je už třetím rokem rozkročený mezi jednu z největších tuzemských advokátních kanceláří PRK Partners, kde je partnerem, a Českou advokátní komoru, jíž jako předseda vede. Na obou frontách se mu daří: kancelář obratově přirozeně roste a vysvětluje svým klientům, proč musí zvyšovat ceny, zároveň vzbuzuje přirozený respekt trhu a je atraktivním zaměstnavatelem i juniorních expertů, které umí dobře motivovat k jejich posunům. I advokátní komora se posouvá vpřed: letos by se měl díky její iniciativě změnit zákon o advokacii nebo po letech zvýšit advokátní tarif. Tím se předsednická práce Roberta Němce částečně uzavře, příští rok už totiž do představenstva kandidovat neplánuje, jak říká v našem partnerském rozhovoru. 

KDYŽ SE TOČÍ MILIARDY: M&A 2023/ 2024/ 2025

Jak hodnotí trh fúzí a akvizic v roce 2023? A jaká očekávání mají pro rok letošní, ale i příští? Takovéto zadání jsme adresovali několika advokátním kancelářím (Dentons, PRK Partners, DLA Piper, Eversheds Sutherland, Aegis Law, Sniehotta & Vajda Legal nebo Matzner Legal), s nimiž dlouhodobě spolupracujeme. Jejich rozbory a komentáře si můžete přečíst na následujících stranách v hlavním tématu prvního letošního Lawyers & Business.

CEE ATTORNEYS MÁ SE SVÝM „ODDĚLENÍM FOTBALOVÉHO PRÁVA“ VELKÉ PLÁNY 

Zdeněk Tomíček, CEE Attorneys

Advokát Zdeněk Tomíček žije sportem a fotbalem zvlášť. Advokátní kancelář CEE Attorneys, jíž vede, se tak v rámci sportovního práva stále intenzivněji profiluje. „Zastupujeme nejen řadu fotbalistů včetně několika našich reprezentantů, ale také některé výrobce a distributory sportovních potřeb či fotbalové agentury. Rádi bychom se začali více soustředit také na ženský fotbal, ve kterém vidíme obrovský potenciál do budoucna,“ říká v našem rozhovoru.

ZVÝŠÍ DŘEVOSTAVBY DOSTUPNOST BYDLENÍ? TAK JEDNODUCHÉ TO NEBUDE

Jakub Štilec, Štilec & Partners

Vnímání dřevostaveb se za poslední roky výrazně mění. Lidé je už nevnímají jen jako chatku u lesa, ale i jako něco trendy, co jde s dobou a má v sobě určitý statusový prvek, říká v rozhovoru Jakub Štilec, řídící partner advokátní kanceláře Štilec & Partners. Podle jeho slov se trend dřeva a biologických materiálů začíná v bytové výstavbě projevovat, i když zatím velmi pomalu. Stále velkým limitem je ale česká legislativa, i když je vidět, že tlak na změny přichází z trhu, od stavařů, developerů, projektantů, ale třeba i od bank. A tak k určitým posunům dochází i v úvahách státu, konkrétně v pojetí ministerstva průmyslu a obchodu a nejnověji také u ministerstva pro místní rozvoj v rámci snah o zvýšení dostupnosti bydlení. Stanou se tak dřevostavby jedním z legislativních trendů roku 2024?

PODNIKOVÍ PRÁVNÍCI JAKO VLAJKONOŠI V OBLASTI IT A TECHNOLOGIÍ

Simeon Popov, Siemens Energy a Unie podnikových právníků ČR

Simeon Popov nedávno obdržel ocenění Podnikový právník 2023 v kategorii IT a technologické právo. Domnívá se, že podnikoví právníci by v tomto dynamickém prostředí měli zastávat roli vlajkonošů. Současně v rozhovoru upozorňuje na nutnost diskutovat právní úpravu v oblasti energetiky a rychleji přijímat legislativu.

PREVENTIVNÍ RESTRUKTURALIZACE MŮŽE NOVĚ POMOCI FIRMÁM V PROBLÉMECH 

Tomáš Jelínek, Jan Čermák, Eversheds Sutherland

Nový zákon o preventivní restrukturalizaci přináší přelomové možnosti, jak mohou společnosti řešit svou nepříznivou ekonomickou situaci. 

KDO A JAK MUSÍ ŘEŠIT UHLÍKOVÉHO VYROVNÁNÍ NA HRANICÍCH 

Vít Inquort, Eversheds Sutherland 

Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/956 ze dne 10. května 2023 se zavádí mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích („Nařízení“). Nařízení ukládá nové povinnosti dovozcům vybraného zboží ze třetích zemí do EU. Cílem této analýzy je pomoci podnikatelům identifikovat, zda se na ně Nařízení vztahuje, a pokud ano, jaké nejdůležitější povinnosti jim ukládá. 

„KONEČNÁ“ PRO SAMOLIBOU SPOKOJENOST. ŠOKUJÍCÍ PŘEDPOVĚDI SAXO BANK PRO ROK 2024 

Každoročně vydává společnost Saxo své Šokující předpovědi pro příští rok. Ty se zaměřují na řadu nepravděpodobných, ale přitom ne zcela doceňovaných událostí, které by v případě, že by k nim opravdu došlo, mohly pořádně rozvířit finanční trhy. Vydání těchto „černých labutí“ pro rok 2024 si můžete přečíst na následujících řádcích. 

Lawyers & Business si můžete zakoupit například prostřednictvím webu mojecasopisy.cz.

Předchozí

Popov: Podnikoví právníci jako vlajkonoši v IT a technologiích

Dentons radila Pentě i Evropské bance pro obnovu a rozvoj

Další