Bebjak natáčí Matematiku zločinu o justičních omylech

|

Režisér oceňovaných televizních i filmových hitů a nositel dvou Českých lvů Peter Bebjak začal pro Voyo natáčet novou třídílnou minisérii s pracovním názvem Matematika zločinu. Ta je inspirována stejnojmenným podcastem, za nímž stojí dokumentaristky Magdalena Sodomková a Brit Jensen. V hlavních rolích se představí Lucie Štěpánková, Jan Nedbal, Zuzana Bydžovská, Kristýna Boková, Miloslav Pecháček a Jiří Bartoška. Premiéra pod značkou Voyo Originál je naplánována na příští rok. Matematiku zločinu pro Voyo natáčí produkční společnost DNA Production producentů Rasťo Šestáka a Petera Bebjaka.

Příběh odstartuje zpráva, kterou novinářka Magdalena Sodomková (Lucie Štěpánková) dostává od Tomáše Tomana (Jan Nedbal). Ten je přesvědčený o tom, že za smrt mladíka v jednom z pražských klubů, za kterou byl odsouzen ke dvanácti a půl letům vězení, nemůže a bojuje o to, aby se jeho případ znovu otevřel. Toman si myslí, že soud rozhodl v jeho neprospěch jen kvůli chybnému posudku biomechanika Krause (Jiří Bartoška), jedné z největších kapacit oboru. Po rozsudku tak raději prchá z České republiky do Indonésie, bojuje o oživení svého případu prostřednictvím médií a spolu se svou rodinou (Zuzana Bydžovská, Kristýna Boková) se snaží o obnovu procesu za pomoci nejdražšího a nejvyhlášenějšího pražského advokáta (Tomáš Maštalír). Sodomkovou případ zaujme a postupně zjišťuje, že narazila na mnohem hlubší problém, než je jeden zpackaný rozsudek.

„Všichni lidé touží po skutečné spravedlnosti,“ říká režisér Peter Bebjak a dodává: „A když se náhodou dostanou do nějaké špatné situace, věří tomu, že systém funguje, že zkrátka fungovat musí. A pokud někde dojde k pochybnostem, tak je to špatně.“

„Podcast Matematika zločinu byl ve své době fenomén a otevřel velmi důležité téma justičních omylů v českém soudním systému. Je děsivé, že se to může týkat kohokoliv z nás. Jsme rádi, že nám Tomáš Toman, Magdalena Sodomková a Brit Jensen dali svou důvěru příběh zpracovat, je to ohromný závazek a těšíme se, až příští rok minisérii představíme divákům Voya,“ říká kreativní producentka TV Nova Iva K. Jestřábová.

Seriál vzniká z velké části v reálných lokacích a tvůrci tak třeba za přísných bezpečnostních podmínek natáčeli ve vazební věznici Praha Pankrác, za plného provozu na pražském letišti Václava Havla, v Chemickém ústavu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy nebo v sídle jednoho z tuzemských mediálních domů. Poslední klapka by měla padnout v polovině prosince.

Předchozí

Záchrana pro český crowdfunding: EK odložila licence

Experti jednali v rámci českého předsednictví o whistleblowingu

Další