CEO: 50 mužů, kteří nás inspirují

|

Redakce magazínu CEO sestavila seznam Top nejúspěšnějších mužů magazínu CEO. Jde o výběr 50 mužů, vrcholových manažerů a podnikatelů, které nás inspirují a jejichž příběhy chceme přiblížit našim čtenářům. Zaměřujeme se přitom jak na rychle rostoucí firmy, které si dokázaly poradit v těžkém období spojeném s historickou inflací, tak na matadory i stále zářivější „nové“ hvězdy.

Jan Bednář, ShipMonk

Letos předal vedení logistického ShipMonku, ukázkového startupu, Joshovi McCarterovi. Jak připomíná CzechCrunch, „aktuálně sedí například v představenstvu cloudové společnosti Mindbody, s jejímiž akciemi se obchodovalo na burze Nasdaq, či realitně zaměřeného Compassu s akciemi na newyorské burze“. Patří tak k nejzajímavějším mladým byznysmenům nebo možná stále spíše startupistům.

Dušan Benda, Trinity Bank

Předseda představenstva rychle rostoucí Trinity Bank. „Navazujeme na náš historický úspěch miliardy korun zisku před zdaněním za rok 2022. V první polovině roku 2023 jsme dosáhli zisku před zdaněním 426,888 milionu korun a přeplňujeme tak náš letošní plán o 53 procent,“ uvedl k výsledkům za letošní první pololetí.

Aleš Blažek, ČSOB

Předsedou představenstva a generálním ředitelem ČSOB je bývalý advokát White & Case a šéfprávník Citigroup či GE Capital přes rok. Na bankovní vrchol se vypracoval, je rovněž členem výkonného výboru KBC Group v Belgii a například v belgické KBC Bank působí rovněž jako člen představenstva.

Petr Dvořák, Budějovický Budvar

Generální ředitel Budějovického Budvaru se loni musel vypořádat s možná dosud nejtěžšími překážkami. Pivovar přestal dodávat pivo do Ruska a extrémně zdražily energie. I přesto národní podnik utržil přes tři miliardy korun a zůstal v zajímavém, i když meziročně nižším, zisku. Letos si to ale podle všeho vynahradí. Pivovar loni posílil na západních trzích, uvedl další nápoje a také spustil novou plnicí linku na plechovky.

Petr Dvořák, Česká televize

Po 12 letech letos v září skončil jako generální ředitel České televize, kterou provedl rozsáhlou modernizací spočívající v technologickém posunu i nových kanálech. I do budoucna bude náležet k těm nejinspirativnějším manažerům a jeho nové angažmá bude patřit k největším „breaking news“ nejen byznysového zpravodajství.

Michal Horák, Siko

Ředitel strategie developerského oddělení Siko. „Jsme připraveni být vůči svým developerským partnerům značně flexibilní a provádět úpravy harmonogramu dodávek koupelnového vybavení a sanitární keramiky v souladu s postupem výstavby, aby bylo docíleno co nejvyšší plynulosti a návaznosti stavebních prací,“ dočteme se na firemním webu.

Jiří Hub, Asseco Solutions

Výkonný ředitel a předseda představenstva Asseco Solutions, která letos zaujala například jedinečným reportem Digitalizace podniků 2022. „Český trh s ERP systémy vygeneroval v loňském roce tržby zhruba osm miliard korun a navázáno na něj bylo odhadem 7000 pracovních pozic,“ dočteme se v něm.

Šéfové stále zářivějších společností

Jakub Dohnal
Arrows

František Fabičovič
Vinařství Obelisk

Martin Kodl
Galerie Kodl

Bořivoj Líbal
Eversheds Sutherland

Dávid Melas
University College Prague

Michal Menšík
DoDo Group

Vladimír Polášek mladší
Vitar

Josef Průša 
Průša research

Cyril Svozil mladší
AERS

Daniel Tomeš
DT-holding

Jan Juchelka, Komerční banka

Předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky se zkušenostmi z mateřské centrály Société Générale. Letos nahradil Tomáše Salomona v čele České bankovní asociace, kde se chce soustředit „na prohloubení dialogu a spolupráce mezi soukromým sektorem, státem a regulátorem, a na témata digitalizace, inovací či udržitelnosti“. 

Miroslav Kosnar, Cimex Group

Generální ředitel realitní skupiny Cimex, která poutá pozornost například rychle rostoucí a stále rozšiřovanou hotelovou sítí Orea. „Nyní se chce česká síť Orea více zaměřit na zahraniční byznysové klienty. Ti mohou totiž výrazně přispět k dalšímu růstu obratu značky,“ uvedla nedávno skupina.

Miroslav Kotík, Efko-karton

Majitel a jednatel společnosti Efko-karton a předseda Sdružení pro hračku a hru. Jeho značku teď nesou společenské hry, puzzle, stavebnice a od roku 2010 také legendární Igráček. Nedávno převzal rovněž výrobu české autodráhy Ites.

David Kotris, enovation

Nedávno se společně s Jiřím Pavlíčkem vrátil do vedení vlastní společnosti enovation, zaměřené na dotační poradenství, a chystá její transformaci. „Našimi hlavními prioritami je zůstat první volbou v oblasti dotačního poradenství pro české firmy, rozšíření týmu dotačních expertů, zvýšení tržního podílu ve veřejném sektoru, kontinuální zlepšování zákaznické zkušenosti a zároveň i budování portfolia partnerských firem,“ uvedl za šéfy Pavlíček.

David Musil, Penta Real Estate

Business Director for Residential & Hospitality Real Estate společnosti Penta Real Estate, která v poslední době nesmírně pokročila se svým „vlajkovým projektem“, pražskou Masaryčkou.

Florian Naegele, Penny

Od září nový generální ředitel českého Penny přichází z vedení toho maďarského a se zkušenostmi s celkovým rebrandingem a modernizací prodejen. „Mým cílem je pokračovat v nastavené cestě a směru, a i nadále posilovat naši pozici, a to nejen na trhu, ale i ve vnímání u zákazníků od naší nabídky přes nákupní prostředí až po odpovědné chování k našemu okolí,“ uvedl.

Rostislav Petchenko, Gartal

Generální ředitel a spolumajitel developerské společnosti Gartal, která letos položila základní kámen Zelené kaskády, oceněné Cenou architektů, nebo získala kolaudační rozhodnutí pro Riviéru Rokytka či pro projekt Pod Bertramkou.

Lukáš Rybnikář, Hanák Forum

CEO největšího interiérového studia Hanák Forum, dceřiné společnosti Hanák Nábytek. „Kromě desítky kompletních interiérů na ploše 6000 m2 nově zabírá celých 600 m2 výstava našich interiérových dveří,“ zmiňuje jednu z novinek. „Realizujeme luxusní interiéry pro koncové klienty a zároveň stovky interiérů pro nájemní bydlení.“

Tomáš Salomon, Česká spořitelna

Předseda představenstva České spořitelny, největší české banky, která letos například jako první vstoupila do herního průmyslu, na sociální síť Twitch. Nejen tím ukazuje svou technologickou a digitalizační sílu. Salomon letos skončil po třech letech jako prezident České bankovní asociace, v jejím vedení ale zůstává po boku Jana Juchelky jako první viceprezident.

Pavel Sehnal, SPGroup

Úspěšný je aktuálně například na pojistném trhu, kdy předepsané pojistné jeho pojišťovny Slavia přesáhlo 1,3 miliardy korun. Výraznou roli sehrál také při „narovnání pojistného trhu“ v oblasti pojištění cizinců. „Nyní se opět vrací stav před státní monopol,“ popsal v našem rozhovoru s tím, že tento produkt díky vzájemné konkurenci komerčních pojišťoven opět zlevní.

Marcel Soural, Trigema

„Letos jsme dokončili unikátní nájemní dům Fragment, který se díky své výrazné architektuře stal rychle novou ikonou Karlína. Teď se soustředíme na smíchovský LIHOVAR pokládající základy úplně nové čtvrti. V této lince pokračuje Top Tower,“ říká v našem rozhovoru zakladatel devoloperské firmy Trigema, která aktuálně kupuje rovněž skiareál Rokytnice.

Tomáš Spurný, Moneta

Předseda představenstva a Chief Executive Officer Moneta Money Bank s rozsáhlými zkušenostmi z vedení bank a finančních institucí v zahraničí. „Čistý zisk dosáhl 2,5 miliardy korun, což představuje návratnost hmotného kapitálu 18,9 procenta. To činí 58 procent z minimálního výhledu na čistý zisk zveřejněného v únoru 2023,“ uvedla Moneta za první pololetí.

Jiří Stopka, Stopka

Zakladatel společnosti Stopka, která nyní provozuje nábytkové showroomy. V současnosti patří k jeho klientům většina nejbohatších lidí v České republice. Od loňska se stará společně s bratrem Miroslavem rovněž o české zastoupení luxusních sedaček Minotti.

Petr Tomášek, Landia Management

Výkonný ředitel Landia Management, která dokončuje výstavbu první a druhé etapy Zátiší Lysolaje a chystá například i nové náměstí Bohumila Hrabala na pražské Palmovce.

Mojmír Urbánek, SAB servis

Generální ředitel „servisky“ pro finanční poradce letos hodil rukavici konkurenci, jak se dočteme na firemním webu, a to když SAB Servis jako první začala úročit rezervní a zádržní fondy. Za loňský rok firma poprvé vykázala roční provizní obrat přes miliardu korun.

Martin Vopěnka, Nakladatelství Práh

Spisovatel, majitel Nakladatelství Práh a předseda Svazu českých nakladatelů a knihkupců. I když jeho nakladatelství dosahuje obratu 20 milionů korun a vydalo přes 800 knih, po celou dobu funguje jako „home office se dvěma stoly, jedním s počítačem, nakladatelským, a druhým bez počítače, spisovatelským“.

Matadoři, kteří nás pořád překvapují

Leoš Anderle
Sekyra Group 

Daniel Beneš 
ČEZ

Stanislav Bernard
Bernard

Václav Bílý
PRK Partners

Zbyněk Frolík
Linet

Erwin Hanslik
Taylor Wessing

David Karásek
Medicon

Miloš Mastník
České Radiokomunikace

Jiří Matzner
Matzner Legal

Jiří Nováček
EP Industries

Václav Novák
Total Service

Cyril Svozil starší
Fenix Group

Tomasz Wiatrak
Orlen Unipetrol

Petr Zákoucký
Dentons

Martin Wichterle, Wikov 

Martin Wichterle je vizionář. Zachránil strojírenské firmy a díky moderním plánům vytvořil Wikov. Zachránil sklárny a dodal nový lesk značkám Rückl a Bomma. Intenzivně ale rovněž vstupuje do veřejného prostoru, třeba i prostřednictvím výzvy Druhá transformace.

Tomáš Zaněk, Finep

Generální ředitel a spolumajitel Finepu začal ve spolupráci s ostatními spoluvlastníky tohoto developera letos prodávat například další byty ve velmi žádané Rezidenci u Šárky.

René Zavoral, Český rozhlas

Český rozhlas letos slaví 100 let své existence, a to patrně v dosud nejlepší kondici a úrovni. Generální zásluhu na tom má logicky jeho generální ředitel René Zavoral, který nyní veřejnoprávní médium vede ve druhém funkčním období. V posledních měsících se mu povedlo spolupřesvědčit vládní politiky k navýšení koncesionářských poplatků a výrazně podporuje rovněž technologický posun rozhlasu.

Předchozí

Čermák v nové kanceláři i seminář o AI ve sněmovně

Mlynarčík: Proč to státu nedochází? 

Další