Čermák v nové kanceláři i seminář o AI ve sněmovně

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Personálie a nástup umělé inteligence do poradenství – dvě zásadní témata, na nichž je v poslední době založený tento sloupek a ani do budoucna tomu už patrně nebude jinak. Dnes tak upozorním na související kulatý stůl poslance ODS a partnera Arrows Pavla Staňka, projekt Lawrence AI a jeho významný milník, stejně jako na příchod dřívějšího partnera Baker McKenzie Jiřího Čermáka do Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři. 

Nástup umělé inteligence začínají díky iniciativě Pavla Staňka řešit i čeští poslanci. Právě on totiž poskytl záštitu kulatému stolu Umělá inteligence ve veřejné správě. „V dnešní době, kdy umělá inteligence nabývá stále většího významu ve všech oblastech lidské činnosti, je nezbytné zaměřit se na její potenciální vliv a využití ve veřejné správě. Naše setkání má za cíl identifikovat klíčové výzvy, ale i příležitosti, které AI přináší v kontextu evropské legislativy,“ uvedl Pavel Staněk před akcí, mezi jejímiž ohlášenými řečníky figurovali například náměstkyně pražského primátora Alexandra Udženija, předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna nebo autoři ebooku Nástroje AI ve veřejné správě Jakub Dohnal a Petr Kohout. Videozáznam této debaty je dostupný na webových stránkách Poslanecké sněmovny. 

O projektu Advomate jsme vás nedávno informovali, o pozornost si ale říká i jiný nástroj, a to Lawrence AI. „Český právní AI nástroj Lawrence AI po prvním měsíci od spuštění své komerční verze pokořil hranici 500 uživatelů z řad advokátů, právníků, daňových poradců, advokátních koncipientů, pedagogů či studentů práv. Využívají jej zejména ke zefektivnění práce s dlouhými soudními rozhodnutími či při interpretaci a aplikaci právních norem,“ uvedl před několika dny Jakub Charvát, spoluzakladatel a jednatel společnosti C&P Blockchain solutions, která za projektem stojí. On i druhý spoluzakladatel projektu Vojtěch Pour studují pátý ročník Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

„Lawrence AI se řadí mezi první komerční nástroje propojující české právo s technologií umělé inteligence a od konkurenčních řešení se liší zejména tím, že svým uživatelům umožňuje pracovat formou interaktivního chatu. Co se týká českých právních předpisů, chatbot zná ty nejpoužívanější jako občanský zákoník, trestní zákoník či trestní řád.

Zmiňovaný nástroj pro zpracování dokumentů pak umožňuje uživatelům nahrát vlastní soubor či vložit vlastní text, o jejichž obsahu se pak mohou s chatbotem bavit. Mohou mu například napsat, aby shrnul vložené soudní rozhodnutí či sepsal v bodech práva jedné ze stran smlouvy. Výhodou je, že zvládne pracovat i s cizojazyčnými dokumenty,“ dodává.

Jiří Čermák, dřívější partner Baker McKenzie a šéf jejího oddělení pro právo duševního vlastnictví a technologie, nově spolupracuje s advokátní kancelář Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři. 

„Vedle advokacie působí také jako rozhodce v Mediačním a rozhodčím centru WIPO a v Rozhodčím soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky. Dále je uznaným odborníkem a rozhodcem v oblasti alternativního řešení sporů (ADR) pro domény .CZ a .EU a působí také jako panelista v UDRP řízení,“ připomněla mimo jiné kancelář a dodala: „Jiří Čermák je členem redakční rady časopisu Revue pro Právo a Technologie a ALAI Česká republika. Mezi publikace, na kterých se podílel jako autor či spoluautor, patří „Internet a autorské právo“, „Internetové právo“, „Cyber Law in the Czech Republic“ a spoluautorství „šedého“ komentáře k občanskému zákoníku. Své odborné znalosti dále předává studentům na Právnické fakultě UK v Praze a Právnické fakultě MU v Brně.“

„Advokátní kancelář Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři s.r.o. očekává, že působení Jiřího Čermáka dále prohloubí jejich specializaci v oblasti IT práva a práva duševního vlastnictví,“ uvedl pak v této souvislosti společník kanceláře Petr Otevřel. Jak je zjevné i z předchozích řádků, je to specializace budoucnosti. 

Předchozí

CEO magazín představí nejúspěšnější muže Česka

CEO: 50 mužů, kteří nás inspirují

Další