Česká ekonomika v 1. čtvrtletí vzrostla o 0,4 procenta

|

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 0,4 procenta. Proti poslednímu loňskému čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,5 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Mezičtvrtletní růst HDP podle statistiků pozitivně ovlivnila rostoucí domácí poptávka, negativně působila poptávka ze zahraničí.

„K meziročnímu růstu přispěly celkové výdaje na konečnou spotřebu a rostoucí saldo zahraničního obchodu. Naopak pokračoval pokles tvorby hrubého kapitálu,“ podotkl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Za nárůstem domácí poptávky, která podpořila mezičtvrtletní růst ekonomiky, byly zejména vyšší výdaje domácností a tvorba hrubého kapitálu. „Mezičtvrtletní vývoj hrubé přidané hodnoty pozitivně ovlivnila především skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Pokles nastal v průmyslu, stavebnictví stagnovalo,“ uvedl ČSÚ.

Zaměstnanost se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila o 0,4 procenta. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím zaměstnanost vzrostla o 0,2 procenta.

Předchozí

Přibáň: Nejistota nahrává populismu a autoritářům

Zahraniční investoři drželi dluhopisy ČR za více než bilion korun

Další