Zahraniční investoři drželi dluhopisy ČR za více než bilion korun

|

Zahraniční investoři drželi na konci prvního čtvrtletí 34,45 procenta českých státních dluhopisů. Hodnota těchto obligací byla víc než bilion korun, vyplývá ze statistik, které zveřejnilo ministerstvo financí. Od začátku roku podíl zahraničních držitelů českých dluhopisů mírně klesl z tehdejších 35,4 procenta, ve srovnání s předchozími dvěma roky ale zůstává stále nadprůměrný.

Zahraniční investoři drželi na konci čtvrtletí české státní dluhopisy za 1,06 bilionu korun. Od konce loňského roku se jejich objem zvýšil o 8,7 miliardy korun. Podíl na celkovém objemu českých dluhopisů klesl, protože se zvýšil objem celkově vydaných cenných papírů.

Celkové zadlužení Česka prostřednictvím dluhopisů k 31. březnu dosáhlo 3,07 bilionu korun. Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler na síti X upozornil na to, že od začátku pandemie covidu-19 se objem vydaných dluhopisů zdvojnásobil. Za poslední rok se zvýšil o 261 miliard korun.

Podíl českých státních dluhopisů v držení zahraničních investorů se v letech 2022 a 2023 stabilně držel mezi 27 a 29 procenty, zatímco jejich objem postupně rostl v souvislosti s rostoucím státním dluhem Česka. Ke konci loňského roku se podíl skokově zvýšil, což ale podle ministerstva financí souvisí se změnou metodiky zachycení operací mezi českými bankami a jejich zahraničními matkami.

Do konce letošního roku jsou splatné státní dluhopisy za 138 miliard korun, vyplývá z údajů ministerstva financí. Stát splatné dluhopisy nahrazuje emisí nových. Letos chce ministerstvo financí podle Strategie financování a řízení státního dluhu nabídnout na trh krátkodobé a střednědobé dluhopisy za 300 až 400 miliard korun.

Předchozí

Česká ekonomika v 1. čtvrtletí vzrostla o 0,4 procenta

Clifford Chance radila klubu bank při financování akvizice Packety

Další