Český HDP loni klesl o 0,4 procenta

|

Česká ekonomika loni klesla o 0,4 procenta po nárůstu o 2,4 procenta v roce 2022. V posledním čtvrtletí hrubý domácí produkt meziročně klesl o 0,2 procenta, mezikvartálně se ale o 0,2 procenta zvýšil. Český statistický úřad (ČSÚ) v pátek zveřejněnými údaji potvrdil první odhad z konce ledna. Podle analytiků loni táhla ekonomiku dolů slabá spotřeba domácností, kterou tlumila vysoká inflace. Výsledky čtvrtého čtvrtletí ale podle nich dávají naději na hospodářské oživení. Poslední loňský kvartál dopadl mírně lépe, než očekávala Česká národní banka (ČNB), podle ní oživování ekonomiky začíná o něco dříve, než se předpokládalo.

Výdaje domácností na konečnou spotřebu loni klesly o 3,1 procenta, u vládních institucí byly o tři procenta vyšší. Tvorba hrubého fixního kapitálu byla vyšší o 3,3 procenta, uvedli statistici.

„Za celý loňský rok skončila tuzemská ekonomika v mírném propadu o 0,4 procenta. Přitom bez silného vlivu automobilového sektoru, který táhl celý průmysl, by byl pokles ekonomiky přes jedno procento. Automobilový sektor je však již na hraně svých kapacit a v letošním roce tak těžko poskytne obdobně výrazný prorůstový impulz jako loni,“ uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek upozornil, že český HDP stále nedosáhl úrovně před pandemií covidu-19, loni se od ní naopak ještě vzdálil.

V samotném čtvrtém čtvrtletí se ekonomice dařilo lépe, než předpokládala ČNB. Její prognóza počítala s meziročním poklesem HDP o 0,5 procenta, ve skutečnosti to bylo 0,2 procenta. K lepšímu než očekávanému výsledku přispěla zejména bilance zahraničního obchodu, nad očekávání skončila také spotřeba domácností.

„Oproti předchozímu čtvrtletí se ekonomická aktivita zvýšila o 0,2 procenta. Nová data ukazují o něco dřívější nástup fáze postupného oživování českého hospodářství, než předpokládala zimní prognóza ČNB,“ uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Za celý letošní rok očekává ČNB růst HDP o 0,6 procenta.

Také analytici vidí v mezičtvrtletním růstu naději na oživení ekonomiky. Hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil upozornil, že spotřeba domácností mezikvartálně vzrostla o 0,5 procenta. „Právě spotřeba domácností již zřejmě dosáhla svého dna a v nadcházejícím období by měla převzít roli tahouna ekonomiky,“ uvedl.

Rychlý růst ekonomiky ale analytici nečekají. Brzdit ho můžou i ekonomické problémy Německa, které je hlavním vývozním trhem pro české firmy. „V kombinaci s konsolidačním balíčkem se tak dá očekávat, že růst tuzemské ekonomiky zůstane v letošním roce poměrně slabý a z dnešního pohledu by byl úspěch, pokud by překonal jednoprocentní hranici,“ řekl Seidler.

ČSÚ v pátek zveřejnil i hrubou přidanou hodnotu (HPH), tedy výsledek rozdílu mezi produkcí zboží a služeb a náklady na produkci. Ta se loni v porovnání s rokem 2022 zvýšila o 0,5 procenta. Podle statistiků tomu pomohl zejména vývoj ve zpracovatelském průmyslu a informační a komunikační činnosti.

Předchozí

Z Císař, Češka, Smutný je Portos. A akademici vydali komentář pro Ukrajinu

Nový obor Ostravské univerzity spojí podnikání s jazyky

Další