Z Císař, Češka, Smutný je Portos. A akademici vydali komentář pro Ukrajinu

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Tento týden se toho stalo a děje opravdu hodně. Advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný přistupuje od dnešního dne k zásadnímu kroku, přejmenovala se na Portos. Rowan Legal i Matzner Legal ohlásily výrazné posílení v oblasti daňového poradenství a evidentně hodlají dále rozvíjet další s právem související poradenské obory. Kanceláře Peterka Partners, Taylor Wessing, Wolf Theiss a JŠK podpořily GC Summit Czech Republic 2024, uspořádaný v Praze pod hlavičkou prestižního The Legal 500. A akademici věnující se evropskému právu v čele s profesorem Michalem Tomáškem představili překlad respektovaného komentáře do ukrajinštiny. 

„U příležitosti výročí ruské agrese na Ukrajině připravili odborníci z právnických fakult Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity, Univerzity Palackého, Západočeské univerzity a týmu česko-ukrajinských překladatelů ukrajinský překlad komentáře ke Smlouvě o fungování EU, Smlouvě o EU a Listině základních práv EU. Dokumenty, které dosud nemají do národních mutací přeloženy ani některé členské státy EU, budou ve formě e-knihy zdarma distribuovány všem zájemcům na Ukrajině. Překlad komentáře do ukrajinštiny je projektem podpory sbližování Ukrajiny s EU, záštitu nad ním převzal předseda vlády Petr Fiala,“ připomněla v této souvislosti Petra Klusáková z Univerzity Karlovy.

„Základní dokumenty EU s důkladným a přehledným výkladem jejich terminologie, právních účinků, navazující legislativy a judikatury jsou tímto aktem podpory dány k dispozici ukrajinským studentům, učitelům, politikům, úředníkům, právníkům či novinářům, kteří si podobně jako my přejí evropskou budoucnost Ukrajiny,“ dodal odborný garant překladu komentáře – vydaného Wolters Kluwer, o němž jsme už dříve psali – a proděkan pražské Právnické fakulty a vedoucí její katedry evropského práva Michal Tomášek. 

Vysloveně mezinárodním byl rovněž GC Summit Czech Republic 2024, na němž se tento týden řešila témata jako zapojení umělé inteligence do právního poradenství, to, jak využít krizi jako příležitost, třeba pro správné compliance, nebo například i integrace regionu CEE v souvislosti s právními službami. Mimochodem, zaznamenejme v souvislosti se střední Evropou rovněž zprávu, že novým maďarským prezidentem bude od příštího týdne dosavadní předseda tamějšího Ústavního soudu Tamás Sulyok.

A mezinárodním bude od nynějška i nový brand kanceláře Císař, Češka, Smutný. Portos odkazuje nejen k tradici Třech mušketýrů, k níž se emblematičtí společníci kanceláře Jaromír Císař, loni zesnulý profesor Zdeněk Češka a Pavel Smutný  vždy hlásili, ale třeba i k přístavu, který může nabízet klid, ale rovněž se z něho můžete vydat za novými výzvami a dobrodružstvími.

Předchozí

Zrekonstruovaná budova v Justičním areálu byla slavnostně otevřena

Český HDP loni klesl o 0,4 procenta

Další