Daňaři roku, Průvodce e-shopaře i výsledky Havel & Partners

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Jak se propojuje právo a další poradenské obory, velmi dobře ukazují výsledky soutěže Wolters Kluwer Daňař a Daňová firma roku. Výrazně v ní totiž uspěli advokáti. KroupaHelán pokračují ve svém chytrém marketingu a vydávání handbooků. A Havel & Partners jako každoročně jako jedna z mála právních firem  aktivně rozesílá své hospodářské výsledky.

Největšími poradenskými firmami loňského roku jsou dle výsledků Daňařské firmy co do obratu Grant Thornton (675 milionů korun), BDO (627 milionů korun) a Rödl & Partner (487 milionů korun). 

Co do počtu zaměstnanců je BDO se 450 lidmi větší než Grant Thornton a jeho 381 pracovníky. Pro Rödla pracuje v České republice 315 lidí, přeskočila jej ale ještě skupina ETL-KODAP-Arrows, která má 343 lidí a co do obratu skončila pátá se 345 miliony korun. 

Mimochodem, jde o velmi slušná čísla, srovnatelná s opravdu velkými českými advokátními kancelářemi. Na druhou stranu ale s podstatně více zaměstnanci.

Zajímavý je rovněž pohled do jednotlivých kategorií Daňaře roku. V dani z přidané hodnoty zvítězil (JUDr.) Richard Knobloch z Grant Thornton. V kategorii správa daní jsou pak dokonce tři ze čtyř nejúspěšnějších právníky a dokonce advokáty: Hana Erbsová, Petra Nováková a Ondřej Trubač. 

Daňovou osobností roku se navíc mohl stát nový děkan Právnické fakulty Radim Boháč, překonala jej ale Tatjana Richterová z Generálního finančního ředitelství, která mimochodem nedávno požádala o odvolání z pozice generální ředitelky. „Na pozici generální ředitelky jsem nastupovala s vizemi a prioritami, které napomohly nastartovat změny pro další směřování Finanční správy jako moderní organizace. Podařilo se nastartovat digitalizaci Finanční správy například postupným vyvázáním se z vendoru lock-inu, spuštěním portálu MOJE daně, elektronických dražeb a publikací otevřených dat. Poslední dva roky pak byly zejména ovlivněny pandemií. Na jednu stranu jsme se vypořádali s vyplácením milionů žádostí o kompenzační bonus, na stranu druhou pandemie negativně ovlivnila některé naše projekty,“ sdělila na konci ledna Richterová.

Daně jsou těžké téma, tak něco na odlehčení. KroupaHelán vydali Průvodce e-shopaře. „Náš handbook můžeme doporučit primárně e-shopovým e-lévům, ale určitě udělá radost také zavilým vlkům, kteří sveřepě brázdí vody české e-commerce už po celá desetiletí – koneckonců je opakování matkou moudrosti,“ píšou Pavel Kroupa a Jiří Helán, aktivně jej nabízejí na Linked-Inu a posílají zájemcům.

Zprávou týdne mohou být loňské výsledky jedničky trhu Havel & Partners. Kancelář opět rostla a jen za právní služby už téměř dosahují na miliardu korun, konkrétně šlo podle kanceláří zaslané zprávy o 951 milionů korun. Včetně inkasní agentury Cash Collectors pak celá skupina Havel & Partners utržila více než 1,1 miliardy korun. 

Předchozí

Mádl: Ceny známek z První republiky jsou neskutečně vyšponované 

Trojková řada od Peugeotu: dříve tuzexové zboží, dnes bestseller

Další