Zákoucký: Dentons se co do kvality práce chce stát jedničkou trhu 

|

Advokátní kancelář Dentons se hned zkraje roku výrazně zapojila do klání o právní personálii letoška. To když oznámila příchod jednoho z nejvýznamnější technologických právníků Zdeňka Kučery. Brzy ohlásí rovněž nástup partnerky v další praxi. Nové lidi a vlastně i klienty láká na svou velikost, dynamiku a možnosti, které se s ní pojí. „Umíme díky silnému analytickému zázemí propojit informace z veřejných i interních zdrojů tak, že dokážeme upozornit klienta třeba na to, že se v Indii prodává elektrárna, která by se mu mohla hodit do portfolia. Neúčtujeme to, maximálně získáme související právní mandát. A na to klienti slyší,“ prozrazuje v partnerském rozhovoru pro Lawyers & Business Petr Zákoucký, od loňska nový managing partner Dentons.

Novým partnerem Dentons se stává Zdeněk Kučera, který povede TMT tým. Proč jste se rozhodli k tomuto kroku?

Vede nás k tomu naše dlouhodobá strategie. Z výsledků hodnocení Chambers Europe, který je podle nás hlavním měřítkem a zobrazením kvality, nám objektivně vyšlo, že patříme z pohledu kvality mezi dvě nejlepší kanceláře na trhu. Mile nás překvapilo, že jsme za ta léta – od Salans, přes příchod Jiřího Tomoly a Ladislava Smejkala z White & Case a mého týmu z Clifford Chance –  zvládli dostat kancelář až na takovou úroveň. Praxe jako jsou Real Estate, Finance, Restructuring, Energy, M&A či Compliance máme v top kvalitě. A tak jsme si řekli, pojďme k nim na téhle úrovni přidat ještě dvě a staňme se jedničkou na trhu. Některé oblasti se nedají vybudovat rychle z nuly, trvá to pět až deset let. A právě u TMT se naskytla příležitost domluvit se Zdeňkem Kučerou, který se nechal přesvědčit. Jeho příchod tedy není náhodou, ale je to přesně vytyčená strategie. Posílili jsme rovněž stávající praxe, jako nového partnera do restruktualizací jsme nabrali například Pavla Boguského z Clifford Chance nebo Vojtu Lagu, který působil v CMS nebo jako inhouse v bankovním sektoru, do financí. Zároveň jsme před podpisem spolupráce s novou partnerkou v jedné z dalších praxí. 

Jaký byl pro vás loňský rok?

Dosáhli jsme skvělých výsledků. Z pohledu statutárních tržeb jsme se přiblížili jedné miliardě korun, což zahrnuje práci lokálního i mezinárodního týmu v Praze. Zároveň generujeme velký objem práce pro naše pobočky po celém světě, což se pozitivně promítá do naší ziskovosti. Kombinace dobrých zpráv, nástupů a výsledků nám umožňuje skvělý vstup do roku 2022, kdy předpokládáme, že náš obrat dál poroste. Primárně se ale soustředíme na kvalitu práce, v té chceme růst. Netlačíme tak ani na to, aby lidé pracovali víc, chceme spíš, aby byla jejich práce efektivnější. Nechceme své lidi utavit. Kvalita souvisí s tím, jak se naši lidé cítí. Nechceme, aby odcházeli. A pokud už ano, protože některé odchody jsou přirozené, tak spíše ke klientům nebo do vlastních praxí než ke konkurenci. 

Právě na tohle tedy nováčky lákáte? Protože aktuálně není na trhu dost lidí, poptávka advokátních kanceláří je dost vysoká.

Je to kombinace několika věcí. Říkáme, pojďte s námi být nejlepší co do kvality. Platforma Dentons, vzhledem k počtu poboček největší právní firma na světě, nabízí skvělý odrazový můstek k zajímavější práci na zahraničních projektech. Právníkům se tady otvírá zcela nový svět. Navíc jsme na rozdíl od čistě lokálních advokátních kanceláří v Praze finančně motivováni práci vyvážet do světa, musíme se ale o ni od začátku do konce starat. Primárně cílíme na český trh, kde existuje velké množství globálních klientů, ačkoliv si to tolik lidí neuvědomuje. A expandují takovým způsobem, že se jednou za dva tři roky počet těchto skupin zdvojnásobí. Zvětšují se a zvyšuje se frekvence realizovaných transakcí. A práce pro poradce tak narůstá, hodnota transakce ve výši miliardy euro už nikoho moc nepřekvapí. V tomhle je teď pražský trh ve střední a východní Evropě unikátní. 

Celý rozhovor si můžete přečíst v Lawyers & Business č. 3/2022. V elektronické verzi jej můžete zakoupit na Alza.cz.

Snímek-obrazovky-2022-03-03-v-22.29.41
Předchozí

Vyšlo březnové číslo Lawyers & Business!

PRK spolupracovala s Freshfields na refinancování Tristone

Další