Doláková: Do smlouvy na svůj první film bych se už nikdy nenechal dotlačit

|

Alena Doláková právě září ve výjimečném filmu Zrcadla ve tmě, který se objevil i v soutěži karlovarského filmového festivalu. Už ale přemýšlí hlavně o svém novém byznysu. Prostřednictvím firmy Anna Entertainment totiž začíná produkovat vlastní tvorbu a s chystaným seriálem Mighty Women má mezinárodní ambice. „Dřina byla už si založit eseróčko. Nečekala jsem, jak důležité je PR. Přišlo mi, že jsme ještě nic nedokázali a že o sobě nemáme co říkat, ale museli jsme. A pokud můžu někomu poradit, když si založíte byznys, nebojte se všem říct, že to děláte a že byste chtěli pomoc,“ říká v našem rozhovoru.

Proč jste si založila produkční společnost Anna Entertainment?

Uvažovala jsem o tom dlouho, od té doby, co jsem začala psát scénáře a následně sledovala, jak se produkují. Rozhodující moment přišel ve chvíli, kdy jsme začali vymýšlet seriál Mighty Women. Zjistila jsem, že tu neexistuje žádná produkce, která by tvořila mainstreamový obsah především pro ženy. Mainstrem, který mluví k davům, je i z byznysnového hlediska atraktivní pro investory. Nejlepší umění je pro mě to, které má více vrstev. Jsem velký fanda artu, ale chtěla bych silné a vtipné ženské postavy dostat do co nejširšího povědomí. U nás i v zahraničí. A taková produkční společnost tady prostě není.

Tedy produkovat budete filmy a seriály, které budou dělat zejména ženy, zejména o ženách a zejména pro ženy?

Ano, ale zároveň bych se ráda věnovala i mužským postavám z jiného úhlu pohledu nebo LGBTQ tématům. Tématům, které posouvají paradigma, které teď převládá. Zažila jsem to v Americe. 

Inspiruje vás Reese Witherspoon…

To je takový nejzářivější příklad. Hrála hloupou, ale vlastně chytrou blondýnu, ale zároveň je to jedna z nejúspěšnějších byznysmenek v USA. Dělá kvalitní tvorbu, která i vydělává. Ale rozhodně není jediná. 

Takže to chcete mít celé v rukou?

Mít to celé v rukou je moc hezký pojem. Jako herečka jsem se několikrát dozvěděla, kolik jsem měla původně dostat peněz a kolik si z toho nechaly různé castingovky. Nebo jak moc se o moji  odpovídající odměnu musela bít moje agentka. Zároveň mám organizační talent, takže chci být šéf (smích).

Tedy vás k založení firmy vedly i špatné zkušenosti ze showbyznysu?

Je to tak. Chci dát prostor ženským investorkám, ale nejen jim. Chci spolupracovat i s muži a ideálně i posunout vnímání feminismu v tom, že nejde o to, že bychom neměly rády muže, právě naopak. Po desetiletí byl film mužský byznys. Nemám s tím problém, ale chci sama aktivně něco udělat. Třeba tvořit obsah, který by mohl inspirovat naše dcery nebo mladší sestry. Aby si založily vlastní byznys a nebály se toho. Aby byly hrdinkami svých životů, ne jen něčí manželky, matky či milenky, jak jsou ženy ve filmové a televizní tvorbě prezentovány. 

Celý rozhovor si můžete přečíst v Lawyers & Business č. 11/2021. V elektronické verzi jej můžete zakoupit na Alza.cz.

Předchozí

Otevřená advokacie totálně propadla, Nahodil skončil předposlední

Vyšlo nové Lawyers & Business!

Další