V souvislosti s cenami potravin by se mohla upravit pravidla hospodářské soutěže. Vyplynulo to z vyjádření ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) při úterním jednání sněmovního zemědělského výboru. Ministr před poslanci zopakoval, že ceny potravin se stabilizovaly nebo mírně klesají a že pro následující měsíce nevidí důvody, proč by měly růst.
„Snažíme se zjišťovat problémy v pravidlech hospodářské soutěže,“ uvedl Výborný. Podotkl, že k tomu vznikla skupina na úrovní předsedy Legislativní rady vlády a ministerstev pro místní rozvoj, zemědělství a financí. „Povedeme debatu nad tím, jak případně upravit soutěžní právo, a to jak k nástrojům, které by měl antimonopolní úřad v souladu s právním řádem mít, pokud jde o tu kontrolu, tak směrem k posílení konkurence v české ekonomice. Neřeknu jen v oblasti prodeje, ale to se týká samozřejmě i potravinářství. Tam musíme namířit úsilí,“ řekl ministr.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže podle něho plní svou roli v kontrole pravidel zadávání veřejných zakázek. Výborný však míní, že horší situace panuje v případě soutěžních pravidel.
Místopředseda výboru Jaroslav Faltýnek (ANO) se ptal na možnosti zveřejňování výkupních cen do obchodních řetězců. Řekl, že za kilogram jablek dává obchodní řetězec pěstiteli devět korun a prodává jej za 40 korun, ve slevové akci za 30 korun. „Veřejnost by měla vědět, kdo má nejvíc,“ míní. Podle Výborného ale takový postup není možný. „V tom okamžiku máme úplně pryč základní kouzlo konkurence a toho, co potom tlačí na cenu vůči zákazníkům. Problém je ten, jakým způsobem se chovají prodejci, pokud jde o nastavování obchodních přirážek,“ míní.
Před poslanci ministr opět poukázal také na to, že obchodníci promítli „do značné míry“ do cen potravin snížení daně z přidané hodnoty o tři procentní body na 12 procent, což platí od ledna. „V porovnání s ostatními státy Evropské unie platí, že nemáme nejdražší potraviny v Evropě, spíše jsme mezi státy s levnějšími potravinami,“ dodal Výborný.