Důvěra Čechů v Ústavní soud klesla

|

České národní bance (ČNB), Ústavnímu soudu a ombudsmanovi důvěřuje nadále většina Čechů. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM), prováděného loni od konce září do začátku prosince. Oproti předchozímu průzkumu z přelomu let 2022 a 2023 důvěra ve všechny zmíněné instituce mírně klesla.

Podíl lidí, kteří důvěřují třem vybraným institucím, je podobný. ČNB důvěru vyjádřilo 57 procent dotázaných a Ústavnímu soudu a veřejnému ochránci práv shodně 56 procent. Podíl těch, kteří institucím nevěří, činil u ČNB 33 procent, u Ústavního soudu 34 procent a u ombudsmana 28 procent. Zbytek dotázaných uvedl, že neví, jak instituce ohodnotit.

V předchozím průzkumu institucím věřilo více Čechů. U ombudsmana a Ústavního soudu tehdy podíl důvěry dosáhl shodně 62 procent a u ČNB 65 procent. Centrální bance v minulém průzkumu nedůvěřovalo 29 procent dotázaných, Ústavnímu soudu 31 procent a ombudsmanovi 25 procent.

Důvěra ve zmíněné instituce kolísá. Nejvýše se v uplynulých letech pohybovala kolem 64 až 66 procent. Naopak nejnižší podíl důvěry činil u ombudsmana a Ústavního soudu shodně 46 procent a u ČNB se třeba v roce 2013 důvěra propadla až na 38 procent.

Důvěra ve všechny tři instituce je vyšší u lidí, kteří jsou spokojení se svým životem a politickou situací. Důvěra v ČNB a Ústavní soud také klesá s rostoucím věkem a důvěra v Ústavní soud se snižuje i při posunu na politické škále od pravice k levici.

Průzkum provádělo CVVM loni od 28. září do 4. prosince. Zúčastnilo se ho 913 obyvatel České republiky starších 15 let.

Předchozí

Arrows Etl představila nové posily

Do PwC Legal zamířil Müller, expartner bpv i dřívější šéf právního v E.ONu

Další