EK ČR: Počet lidí v exekuci se v prvním pololetí 2023 snížil

|

Další pokles počtu lidí v exekuci, ale zároveň mírný nárůst počtu exekucí na fyzickou osobu – to ukazují statistiky Exekutorské komory (EK ČR) za prvních šest měsíců roku 2023. Komora už letos na jaře predikovala drobný nárůst počtu exekucí v souvislosti s nepříznivou ekonomickou situací v ČR, aktuální čísla tento odhad zatím potvrzují.

Dlužníků za první půlrok roku 2023 opět ubylo, na konci roku 2022 jich Centrální evidence exekucí  (CEE) registrovala 666 420, nyní je to 660 177 osob. Celkový pokles je tedy více než šest tisíc. Tady mělo vliv zastavování bagatelních exekucí. „Soudní exekutoři k tomuto přistupovali profesionálně, navzdory špatné právní úpravě se povedlo vše zvládnout,“ komentuje prezident EK ČR Jan Mlynarčík.

Naopak se zvýšil počet exekucí vedených na fyzickou osobu. „Už v dubnu jsme vzhledem k aktuálnímu ekonomickému vývoji předpovídali možný nárůst počtu exekucí, nicméně to se může samozřejmě ještě změnit. Do počtu exekučních řízení se nepříznivá ekonomická situace naplno promítá vždy se zpožděním,“ vysvětluje Jan Mlynarčík. V porovnání s koncem roku 2022, kdy CEE uváděla 4 029 280 exekucí, k začátku letošního července je patrný mírný nárůst – 4 077 921 (tj. o bezmála 49 tisíc řízení).

Průměrný český dlužník za první pololetí roku 2023 lehce zestárl, jeho věk vzrostl z 46,4 na 46,5 let. Tady hraje roli především přirozený demografický vývoj.

Zdrojem informací pro statistický web EK ČR je především Centrální evidence exekucí, ale také data od soudů či z Rejstříku zahájených exekucí, který spravuje ministerstvo spravedlnosti. Exekutorská komora statistický web připravuje dobrovolně a na vlastní náklady, do budoucna počítá i s dalším rozšířením sledovaných položek. Zájemci si také mohou přihlásit odběr novinek.

Předchozí

Havel překročil půl miliardy, v Rödlovi se povyšovalo

White & Case radila Energo-Pro při unikátní emisi dluhopisů

Další