Exkluzivně: Jan Holásek se vrací do velké advokacie

|

Advokát Jan Holásek se loni stal senátorem a práce pro horní parlamentní komoru je pro něj teď prioritou. Zároveň se ale rozhodl vrátit do velké advokacie, svůj dosavadní menší právní tým tak spojí s advokátní kanceláří HKDW. Společně vytvoří kancelář HKDW Holásek. Detaily někdejší spolumajitel největší advokátní kanceláře na trhu Havel & Holásek teď popisuje v exkluzivním rozhovoru pro Lawyers & Business, stejně jako své aktivity v Senátu.

Mluví se o vašem návratu do velké advokacie…

Poté, co jsem odešel z mé předchozí advokátní kanceláře, jsem se věnoval investičním a zejména nemovitostním projektům, ale i tam jsem vždy řídil právní stránku a často také financování a spolupráci s investory. Bylo to zajímavé období, jsou za námi konkrétní projekty. Nabral jsem obrovské množství zkušeností. V poslední době spolupracuji s týmem čtyř právníků, s nímž se věnujeme těmto projektům i obecně právnímu poradenství v oblasti nemovitostí a financování zejména pro privátní klienty. Senátu se chci ale věnovat s prioritou, zároveň chci pokračovat v právní oblasti, říkal jsem to i v senátní kampani, že se v omezené míře budu právními poradenství věnovat. Příležitostí diskutovat o možné spolupráci v advokacii bylo hodně, ale zaujala mě možnost zahájit spolupráci s kolegy z pražské advokátní kanceláře HKDW Legal, která se věnuje insolvenci, litigaci, sporům, M&A, compliance, ale i trestnímu právu či rakouské a německé klientele. Zaujal mě jejich přístup k advokacii. Jsou velmi kvalitním právním týmem, s velkými zkušenostmi domácími i mezinárodními, chtějí si ale držet velikost střední kanceláře do 25 lidí, to znamená velikosti, kdy už můžete dělat velké projekty, ale zároveň se všichni osobně znáte. Velmi se mi líbí i jejich přístup k hodnotám, důraz na etiku a noblesu advokátní profese. Výsledkem toho je, že patrně koncem dubna by měla vzniknout nová kancelář HKDW Holásek. Došlo by tak ke spojení HKDW Legal a mého právního týmu. Kolegové respektují moje působení v Senátu a já bych se mohl věnovat jednak své klientele a jednak klientele širší v oblasti nemovitostí a investic, při využití velikosti a síly týmu HKDW Legal. Moc se na spolupráci těším.  

Budete tedy na pozici partnera? Předpokládám ale, že kancelář přímo řídit nebudete…

Na vedení kanceláře se podílejí všichni kapitáloví společníci, mezi které budu patřit. Na exekutivním řízení se budou primárně podílet ostatní partneři. 

Jak vůbec vnímáte současné posuny v advokacii a její modernizaci?

Advokacie se jako každá profese neustále vyvíjí. V poslední době jsem ji sledoval spíše zvenčí, ale vnímám, že se nabízí onlinové i balíčkové poradenství, zejména oblast nových technologií výkon advokacie hodně posunula. Mění se rovněž lidé, mladí právníci více řeší, jak budou trávit svůj čas, jak se v kanceláři přistupuje ke vzdělávání a dalším work-life balance otázkám. A třeba také pozice firemních právníků jsou pro řadu lidí zajímavější, než bývaly v dobách, kdy my jsme v advokacii začínali. Vzniká rovněž celá řada menších kanceláří, spin-offů velkých právních firem. Do budoucna nás ale bude nejvíce ovlivňovat technologická stránka. Po letech mám možnost srovnat advokátní, investorský i podnikatelský svět. Každá z těch aktivit má svá pozitiva i negativa, myslím ale, že když si advokacii dobře nastavíte, je to opravdu noblesní profese a je radost se jí věnovat. 

Celý rozhovor si můžete přečíst v Lawyers & Business č. 3-4/2021.

Foto: Daniel Hromada

Předchozí

Co najdete v novém Lawyers & Business?

Z garáže mezi největší IT společnosti v České republice

Další