Hanslik: Zvládneme to, stejně jako předešlé krize

|

„Zvládli jsme už několik krizí, zvládneme i tu nadcházející,“ říká v našem partnerském rozhovoru Erwin Hanslik, vedoucí partner kanceláře Taylor Wessing v České republice. S možnými blížícími se problémy kancelář pomůže rovněž svým klientům. I vzhledem ke covidové zkušenosti je totiž připravena reagovat ještě flexibilněji, rychleji a efektivněji než dříve.

Jak se Taylor Wessing chystá na nadcházející těžký podzim?

Na českém trhu působíme už přes 20 let. V Praze jsme začínali ještě pod značkou enwc Advokáti. Když jsem do firmy v roce 2002 nastoupil, působila v ní jen jedna advokátka, jeden koncipient a jedna asistentka. Dostal jsem tak možnost vybudovat úplně nový tým. NNo a v současnosti máme vedle Prahy kancelář i v Brně a je nás zhruba 50. Povedlo se to a navíc jsme globální kancelář, před 10 lety jsme se spojili s Taylor Wessing, a to velice úspěšně. Každý rok se schází všech 400 jejích partnerů, letos to bude ve Frankfurtu. A vidět tuto sílu najednou, je opravdu impozantní. 

Takže jsem optimistický i pokud jde o podzim a další vývoj naší kanceláře. Samozřejmě to bude těžké, kvůli válce na Ukrajině, inflaci, rostoucím cenám energií a dalším problémům, ale zvládli jsme i předchozí krize. Zvládneme také tu současnou. Musíme však být flexibilní, jak dovnitř kanceláře, tak rovněž směrem ke klientům.

Co to konkrétněji znamená?

Před začátkem koronavirové pandemie jsem moc nerozuměl home office, bojoval jsem proti práci z domova. Když se ale ukázalo, že to funguje a že jsme stejně efektivní, chápu, že u home office chce řada kolegů zůstat. I když já osobně ne, pracuji pořád z kanceláře. Každý však u nás může 40 procent pracovního času strávit na home office, to znamená dva dny v týdnu. A právě na to musíme jako firma reagovat, projevit flexibilitu. Máme totiž pěkné kanceláře v centru Prahy, u Prašné brány, a samozřejmě za ně platíme velké peníze. Zároveň chceme růst, nyní se ale ukazuje, že to půjde i ve stejných prostorech. Musíme zkrátka reagovat na to, že ne všechna pracovní místa budou neustále vytížená. Neboli všichni se musíme chovat efektivně a flexibilně.

A směrem ke klientům? Co znamená ta flexibilita Taylor Wessing?

Když to bude třeba, budeme ještě efektivnější a rychlejší. A budeme jim radit, jak mají sami být flexibilní. Protože flexibilita je opravdu heslo pro nadcházející podzim. 

Vyjadřuje to rovněž to, že chceme být inspirativní kanceláří: pro stávající i pro potenciální klienty, stejně jako pro jiné advokátní kanceláře nebo pro naše stávající i potenciální zaměstnance a pro studenty. Brzy začneme s jedním vydavatelským domem vydávat podcast „Change Makers“, v němž ještě lépe ukážeme, jak se díváme na inovace v byznysu i v právu. Ten název je inspirován také tím, co se u nás v kanceláři děje, a to na globální úrovni. Mark Baron, jenž je naším partnerem v Sillicon Valley, byl jmenován takzvaným Change Makarem. Právě u něj se sbíhají inovativní nápady, které naše kanceláře posouvají dál. A spolu s námi se posouvají rovněž naši klienti. Chystáme také seriál o tématech budoucnosti a jejich právních souvislostech a nástrahách. To všechno se odráží v našem aktuálním hesle: We are Taylor Wessing. We are Change Makers. 

Celý text si můžete přečíst v Lawyers & Business č. 10/2022. Můžete si ho zakoupit například na mojecasopisy.cz.

Snímek obrazovky 2022-09-28 v 20.39.44
Předchozí

Podnikoví právníci roku 2022

Vyšlo říjnové Lawyers & Business!

Další