Investiční fond Valori ušil strategii na současné „špatné počasí“ na trzích

|

Evropské ekonomiky zažily za poslední dva roky velice silné šoky. Pandemii covid-19 a s ní spojenou inflaci, válku na Ukrajině a tím další cenové šoky v energetice. Mezinárodní investoři z Wall Streetu, z Asie a i z Londýna se často zbavují podílů ve firmách v našem regionu, protože se jim zdá, že jsme konfliktu na Ukrajině příliš blízko. O tom, zda lze v tuto chvíli porazit inflaci pomocí investic, jsme hovořili s Petrem Šimíčkem, zakládajícím partnerem fondu Valori.

Skutečně je recese realitou dneška?

Mluvme hlavně o nákladovém šoku, jaký jsme v Evropě od 70. let neměli. Zatímco o zvýšení ceny vstupů, elektřiny, ropy nebo plynu se psalo, o důsledku velké míry geopolitické nejistoty se píše málo. Přitom tlak mezinárodních investorů, aby se z jejich portfolií vyprodávala aktiva ze střední a východní Evropy, pořád roste. Dynamika „úprku“ z našeho regionu je značná. Zahraniční investoři také citelně omezují úvěrové limity pro zdejší firmy nebo ruší další kola přislíbeného financování. To bohužel má pro mnohé firmy často fatální následky. Přitom jedinou slabinou těch projektů často je jen to, že jsou „ve špatném čase na špatném místě“. 

Jaké důsledky v ekonomice v nejbližší době očekávat?

Právníci nebo insolvenční správci a exekutoři mi zřejmě ze své praxe dají za pravdu, že dnes je do reálné ekonomiky zapojen výrazný objem dluhového financování. To ekonomiku dělá křehčí vůči výkyvům a krizím. Politika centrálních bank agresivně nastavená na ekonomický růst vzala za své, a my vidíme první potíže firem s likviditou. Vezměme Česko za příklad: pokud je provozní kapitál vůbec dostupný, pak vychází hodně draho. Pokud se firmy zároveň potýkají s dramaticky zvýšenými náklady za energie, není divu, že přibývá těch, které často neví, jak se s narůstajícím tlakem popasovat. 

Proč se dovoláváte právě odborníků z oblasti práva, a ne ekonomů?

Protože na salónní debaty s makroekonomy o tom, proč a kam utíká kapitál z naší části světa již začíná být pozdě. Namístě je soustředit se na to, jak uvolnit kapitál zamrzlý ve špatných projektech pro perspektivní projekty. A zda lze na tom vydělat. Lidé z právní praxe vidí, že se k nim firmy stále častěji obracejí o pomoc se strukturováním odprodeje pohledávek. Buďto potřebují přefinancovat svůj dluh u bank anebo zajistit provozní úvěr, aby se udržely při životě. 

Vidíme také případy, kdy se finanční instituce na pokyn své zahraniční matky stahují z našeho regionu a odprodávají byznys. Mluvím teď o regionu zahrnujícím 17 zemí od Pobaltí na jih, přes Česko až po Balkán. Aktiva jsou teď k mání za nižší cenu než ještě před rokem. A my ve Valori pracujeme na tom, jak nastartovat růstovou strategii zajímavých firem anebo uvolnit z nich aktiva vhodnější pro jiné, konkurenceschopnější projekty. Teď je prostě to správné „momentum“ jít naproti hospodářskému poklesu, investovat do problémových aktiv a svézt se na výnosu z restrukturalizace. Tomu, proč ušil investiční fond Valori strategii na současné „špatné počasí“ na trzích, proto budou velmi dobře rozumět zejména ti s profesionální zkušeností z oblasti korporátního práva a restrukturalizací. A mohou dokonce chtít našim prostřednictvím sami investovat. 

V čem je váš fond unikátní, proč být v tuto nejistou dobu právě s vámi?

Především, naše načasování s tímto typem investic je perfektní. Snižování hodnoty méně likvidních aktiv nebo firem má asi 12 až 18 měsíční zpoždění od prvotního ekonomického šoku. Firmy teď začínají mít problémy s nedostatkem hotovosti, ale rozhodně nejsou na odpis. Naše předchozí profesní zkušenosti a kontakty nám poskytují unikátní přístup k nejzajímavějším příležitostem v regionu, kterým lze ještě docela dobře pomoct, ačkoliv je mnozí odepsali. Fond může pomoct i firmám, kterým nechtějí půjčit privátní investoři, natož pak banka – například koupíme pohledávky za firmami za zlomek hodnoty a vyměníme je za manažerskou kontrolu. Pak Valori buď najde strategii, jak zvýšit hodnotu firmy, anebo může zpeněžit zástavy a vložit peníze do perspektivnějšího projektu. Scénářů je značný počet, chce to jen podívat se na firmu nezatíženýma očima a znát, co aktuálně požaduje trh.

Snímek obrazovky 2023-04-11 v 14.56.39
Předchozí

Ondřej Bartoň přešel z White & Case do Dentons

AgiLawyer otevírá akademii pro právníky a odborníky z Legal Tech

Další