Januš: Advokátům se otevírá další byznys

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Nový nejvyšší státní zástupce Igor Stříž jmenoval své priority, je mezi nimi i častější využívání dohod o vině a trestu a dalších odklonů. Prezident po sněmovním přehlasování Senátu podepsal nový stavební zákon. A Evropská unie přichystala klimatický balíček, na jehož základě se postupně zavede celý soubor souvisejících právních opatření. To všechno přináší advokátům a dalším poradcům nové obchodní a pracovní příležitosti.

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž za své priority označil rekodifikaci trestního řádu, elektronizaci justice, debatu nad soudní mapou, plnění mezinárodních závazků a rovněž kladení důrazu na  alternativní tresty (účelem trestu podle jeho slov není vždy pachatele zavřít) a zvýšení odpovědnosti státních zástupců (a to jak řekl, nikoliv podáváním kárných žalob, ale docílením toho, aby využívali všech odklonů v trestním řízení a více rozhodovali). Postupně a metodikou tak chce prý dosáhnou toho, aby žalobci jednodušší věci, které nejsou tak závažné, řešili sami, ať již dohodou o vině a trestu či jinými odklony. Stříž pak taktéž chce odblokovat diskuse o zákonu o státním zastupitelství. 

Poslanecká sněmovna přehlasovala v případě nového stavebního zákona Senát, prezident Miloš Zeman jej promptně podepsal, a tak přichází právní revoluce v mnoha ohledech možná podobná situaci vyvolané novým občanským zákoníkem. Každopádně vášně, které nový stavební kodex vzbuzuje, si s tím civilním vůbec nezadají. Zdá se, že má jen zapřísáhlé odpůrce a zastánce. Ti první mluví hlavně o tom, že předpis údajně nadiktovali developeři, ti druzí zase o tom, že se konečně urychlí výstavba. Objevují se rovněž obavy z paralýzy stavebních úřadů… I v tom je situace podobná s občanským zákoníkem, i jeho odpůrci věštili právní apokalypsu, zatím se ale neukázala.

A velmi podobně lze hodnotit taktéž aktuální debaty o klimatických plánech přicházejících z Evropské unie, které se stanou jedním z nejdůležitějších témat příštích let. Tak zásadním, že změní i dosavadní paradigma, spočívající v tom, že právo životního prostředí bylo na českých právních fakultách spíše vedlejším oborem. Teď ale tato specializace významně naroste na důležitosti. 

A co spojuje všechny tyto zprávy? Advokáti mohou začít s analýzami a souvisejícími radami, o práci mají postaráno.

Foto: Hands off my tags! Michael Gaida z Pixabay

Předchozí

Maisner: ČAK nespí, na digitalizaci se připravuje dlouho

Allen & Overy pracovala pro bankovní asocii na programu Invest

Další