Januš: Jirousek dostává jako předseda ČAK 80 tisíc. Je to správně

|

Advokacie pohledem Jana Januše – Česká advokátní komora zveřejnila výši náhrad, které pobírají za výkon svých funkcí předseda Vladimír Jirousek a další členové jejího vedení. Ve firmách a v institucích se postupně začíná testovat na onemocnění covid-19 a například Nejvyšší soud v tom jde naprostým příkladem, z prvních odběrů totiž přinesl téměř reportáž.

Českou advokátní komoru čeká letos na podzim volební sněm. Stávající představenstvo již vygenerovalo novou a velmi silnou kandidátku, na níž se objevili jak advokátní matadoři, tak i viditelně nastupující tváře střední generace, které ale ve vedení advokacie dosud na klíčových pozicích nepůsobily. Stávající představitele komory pak neustále odstřeluje zejména platforma Otevřená advokacie, v twitterové komunikaci nejvýrazněji zastoupená Tomášem Nahodilem. 

Právě v těchto kulisách vydala Česká advokátní komora text svého tajemníka Petra Čápa nazvaný Jak je to s náhradami vyplácenými členům orgánů ČAK? „Letos se, doufejme, bude konat 8. sněm České advokátní komory. Jak se blíží jeho termín, zvyšuje se frekvence zmínek či úvah o částkách, které Komora vyplácí členům jejích orgánů. Považuji proto za vhodné uvést často nepřesné informace na pravou míru. Jak advokáti nepochybně vědí, nedostávají členové orgánů Komory za svou činnost v nich odměnu, ale pouze tzv. náhrady,“ konstatuje Čáp v úvodu textu publikovaném na Advokátním deníku. 

Vladimír Jirousek, Foto: Tomáš Krist, ČAK

Posléze se dostává vůbec k nejzásadnější otázce, kolik tedy „bere“ předseda České advokátní komory, toho času Vladimír Jirousek? Podle rozhodnutí představenstva jde o paušální částku 82 800 korun měsíčně. To není málo, na druhou stranu, i začínající soudce si přijde na více peněz. Natož pak zkušený a v Praze působící advokát. Místopředsedové komory, mezi nimiž jsou například společník Brož & Sokol & Novák Tomáš Sokol, šéf PRK Partners Robert Němec nebo partnerka Rödl & Partner Monika Novotná, pak za čas věnovaný práci pro komoru nedostávají vůbec nic. 

Česká advokátní komora dále platí například „předsedovi zkušební komise 12 400 Kč měsíčně a dalším třem předsedům orgánů Komory, tedy kontrolní rady, kárné komise a odvolací kárné komise, vždy 17 200 Kč měsíčně“, konstatuje tajemník Čáp a dodává:

„Předseda Komory stráví výkonem této funkce převážnou většinu svého pracovního týdne. Stejně tak mohu zodpovědně prohlásit, že v poměru k počtu hodin měsíčně věnovaných činnosti předsedy kárné komise je vyplácená paušální částka náhradou spíše symbolickou. Se znalostí náplně a rozsahu činnosti předsedů dalších orgánů si troufám totéž tvrdit i o jejich paušálních náhradách.“ 

Čemuž i věřím. Za práci ale přece náleží odměna. Zdálo by se mi to logické i v případě České advokátní komory. Samozřejmě nemá jít o horentní částky, ale zmíněna paušální náhrada předsedovi mi přijde adekvátní. Kdyby poměrově odpovídající sumy směřovaly i dalším členům představenstva a obecně představitelům komory, vůbec bych nebyl proti. Protože pracují, a tak za to mají něco dostat.

Testování na Nejvyšším soudu, Foto: Nejvyšší soud

Ale dál. Kdo v posledních dnech nediskutoval o testování ve firmách, ať se přihlásí. Přesně tak, žádnou ruku nevidím a není to proto, že nejsme zrovna na online schůzce. 

Třeba u Nejvyššího soudu se testovalo a bude testovat ve středu. „Otestovat nebude třeba všech zhruba 350 soudců a zaměstnanců, řada z nich prozatím testování absolvovat nemusí, protože se tito lidé testují individuálně na jiných místech, pracují v režimu home office a v příštích sedmi dnech neplánují pracovat ze svých kanceláří, další už nemoc prodělali v minulých 90 dnech a vztahuje se na ně tak výjimka z testování. Všichni ostatní, které mobilní tým Zdravotního ústavu nestihne ve středu 10. 3. 2021 otestovat, obdrží v úvodu příštího týdne pravděpodobně samotestovací sady, jejichž dodání přislíbilo soudům po celé České republice Ministerstvo spravedlnosti. Nejvyšší soud by tak měl stihnout otestovat každého, u koho to Vládou ČR vyhlášená nařízení vyžadují,“ popsal metodiku vedoucí oddělení styku s veřejností Petr Tomíček. 

Například Česká advokátní komora naopak zajistila pro své lidi testování ve smluvním zdravotnickém zařízení.

Marie Benešová, Foto: Ministerstvo spravedlnosti

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová pak tento týden vystupovala na kjótském kongresu, vzhledem k okolnostem samozřejmě online. Také jednala Poslanecká sněmovna, ta ale prezenčně. Mimochodem, zaznamenali jste v té změti všech možných i nemožných změn, že už nemusíte mít v DIČ své rodné číslo? V textu pro web Lawyers & Business na to tento týden upozornili Miloš Olík a Martin Dolnák z Rowan Legal.

Předchozí

DIČ už nemusí být rodné číslo a daňové přiznání lze podat později, zní z Rowan Legal

Vyskočil Krošlák mají nového společníka. O koho jde?

Další