Kandiduje Michálek na ministra, nebo na policejního důstojníka?

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Známe první ministerské kandidáty. Ti na spravedlnost se ale tváří, jako by přicházeli do nefunkčního a zkorumpovaného prostředí. To tak ale ve své podstatě přece není, i když je samozřejmě nutné mnohé změnit. I post ministra zdravotnictví by mohl zastávat po nadcházejících volbách právník – Ondřej Dostál – což by mohlo být společensky prospěšné. Vrátíme se rovněž k důležité personálii v kanceláři Bříza & Trubač a také se zapojíme do hledání Podnikového právníka roku.

Pirátská strana a Starostové a nezávislí představují své potencionální kandidáty na ministry. Tři muži ucházející se o ministerstvo spravedlnosti a postupující evidentně do případného finálního výběru – totiž Zdeněk Hraba, Jakub Michálek a Stanislav Polčák – popsali ve svých „záměrových“ anotacích své vidění resortu i jeho případnou budoucnost. Vzhledem k rozsahu pochopitelně hodně obecně. Bohužel se ale stejně nevyhnuli některým tvrzením, která jsou spíše populistická, což na mě už v tuhle chvíli působí jako promarněná příležitost.

Zejména vyjádření poslance Jakuba Michálka, o němž se jako o příštím ministrovi spravedlnosti nyní spekuluje nejčastěji, v publikaci Vládní tým Piráti a Starostové pro parlamentní volby 2021 je plné klišé: „Veřejnost hodnotí jako jeden ze základních problémů země míru korupce. To byla i jedna z věcí, proč jsem šel do politiky – naši lidé si zaslouží férový stát bez šíbrů a tunelování. Peníze mají jít třeba do školství či zdravotnictví, ne do kapes prospěchářů. Mnoho let se snažím zlepšit transparentnost v politice i ve fungování úřadů a tvrdě omezovat prostor pro korupci či politické trafiky. To je mým hlavním cílem i v dalším volebním období.“ 

Působí to na mě spíš tak, jako kdyby své plány oznamoval vysoký policejní důstojník než možný nový ministr spravedlnosti.

„Resortu Ministerstva spravedlnosti musí být vrácena důvěra veřejnosti, že naše justice není účelově politizovaná,“ začíná pak europoslanec Stanislav Polčák, vize ale má: „Pokládáme za zásadní přijmout klíčové právní předpisy, na které justice čeká vlastně už desítky let. Nové procesní řády, garantovat postavení státního zastupitelství, změnit exekuční a insolvenční zákony, pomoci lidem v nouzi i obětem trestné činnosti, ovšem zároveň svými kroky nepodlamovat míru vymahatelnosti práva. Chci změnit pravidla odškodňování za nezákonná rozhodnutí a úřední šlendrián tak, že bude např. o zadostiučinění rozhodovat soud ihned v původním řízení. Je nepochybné, že ministr spravedlnosti musí iniciovat diskusi o změně soudní soustavy a dalších ústavních změn, jež budou dále garantovat nezávislé postavení justiční moci. Česká republika se svou justiční soustavou zůstane i nadále demokratickým právním státem, hodnotově zakotveným v euroatlantických vztazích.“

Senátor Zdeněk Hraba pak napsal: „Naší justici chybí instituty zajišťující skutečnou nestrannost rozhodování. K jeho posílení přispěje třeba elektronizace celého systému, ať už jde o zavedení elektronického spisu, o průběžnou analýzu způsobu rozhodování jednotlivých soudců anebo o skutečnou obranu proti zjevné podjatosti soudu při vedení sporu. Důvěru občanů v justici pomůže vrátit i modernizace procesních předpisů nebo třeba trestních sazeb, například vyloučením podmínečných trestů u některých násilných trestných činů. Ty jsou mnohdy trestány mírněji než činy proti majetku. A to je na čase změnit.“

Zajímavé ale bude rovněž obsazení ministerstva zdravotnictví. Jeho šéfem by totiž mohl být právník Ondřej Dostál, velký kritik mnoha protipandemických opatření, jenž se současnou vládou i aktivně bojuje u soudu. 

„Solidární systém zdravotnictví funguje díky občanům, kteří na něj ročně dávají skoro 400 miliard. Za to si zaslouží rovnou dostupnost péče bez čekání, úctu k právům pacientů, ale také robustní hygienickou službu a soustavu nemocnic připravenou obstát za epidemií. Budoucí ministr musí narovnat financování péče, odstranit plýtvání v nákupech léků, ulevit zdravotníkům od nesmyslné administrativy a mladým dát férové podmínky pro vzdělávání. Otevřenost inovacím v léčbě i v organizaci péče přinese vyšší kvalitu a nižší ceny. Zdravotní pojišťovny mají zůstat veřejné a pojištěnci mají mít účast na jejich řízení. Věřím, že klíčové je ochránit vztah důvěry mezi lékařem a pacientem před čímkoliv, co by jej narušovalo,“ píše na rozdíl od svých potencionálních kolegů ze spravedlnosti přece jen o dost konkrétněji ve zmiňované příručce Dostál.

Vzhledem k tomu, jak důležitá legislativa může na zdravotnictví vznikat, by bylo ideální, kdyby nad ní bděl někdo, komu dávají právě soudy za pravdu.

Michal Nohel, zkušený mediální právník působící naposledy jako šéf právního oddělení v Seznamu a ještě před tím v Českém rozhlasu, přechází do advokátní kanceláře Bříza & Trubač, což oznámil Petr Bříza, jeden z jejích zakladatelů, na Linked-Inu. 

A to celkem netradičně, když sdílel inzerát vypsaný Seznamem na Nohelovo místo: „Pokud hledáte nové kariérní výzvy, upozorňuji, že Seznam.cz vypsal výběrové řízení na místo vedoucího právního oddělení. Zároveň jsme Seznamu velmi vděčni, že bez problémů umožnil dosavadnímu šéfovi jejich právníků, Michalu Nohelovi, aby se stal od září novou posilou Bříza & Trubač, advokátní kancelář! Michal Nohel, těším se na společné a věřím, že úspěšné, působení v naší kanceláři.“ 

Velmi sympatické a přátelské, ostatně jako tradiční styl kanceláře Bříza & Trubač, který ji jistě zaručuje značnou část úspěchu.

U podnikových právníků rovněž skončíme. „Unie podnikových právníků ČR vyhlašuje 10. ročník ocenění Podnikový právník 2021. Nominovat laureáty lze až do 21. července. Nominace probíhají online. O udělení ocenění rozhodne odborná porota v šesti kategoriích,“ napsala médiím viceprezidentka unie pro PR Dominika Kozáková, jinak právnička Oborové zdravotní pojišťovny. Nominace přijímá unie prostřednictvím tohoto webu. 

Foto: OpenClipart-Vectors z Pixabay

Předchozí

White & Case snižuje ekologický dopad cest

ČAK posílá postiženým obcím 400 tisíc, vyzývá k pomoci

Další