Konec volebního období pohřbí novelu insolvenčního zákona. Česku tak do klína spadla další šance, jak řešit problémy s dluhy jinak a lépe
Na oddlužení budou lidé v Česku dál potřebovat alespoň pět let. Novela insolvenčního zákona, jejíž součástí bylo mimo jiné zkrácení doby oddlužení o dva roky, nestihne do konce volebního období projít legislativním procesem. A to i přesto, že vláda návrh schválila už loni v listopadu. O tom, že oblast insolvencí potřebuje úpravy, aby mohla efektivněji plnit svoji roli, přitom není pochyb. Přesto lze považovat ztroskotání návrhu této novely svým způsobem za dobrou zprávu. Dává totiž šanci připravit tolik potřebné změny znovu, jinak a lépe.
Nepoměr mezi počtem exekucí a insolvencí v Česku je do očí bijící. Zatímco v exekuci je podle dat České exekutorské komory až 720 tisíc lidí, z nichž více než pětina čelí deseti a více exekucím, do oddlužení vstupuje jen kolem 20 až 30 tisíc osob ročně. Insolvence tak bohužel nenaplňují svůj potenciál být důstojným mostem zpět do ekonomického života pro každého, kdo o druhou šanci alespoň trochu stojí. Zejména dlouhodobé a vícečetné exekuce se insolvenčním řízením nedaří řešit téměř vůbec. A ani novela insolvenčního zákona z roku 2019, do které mnozí vkládali velké naděje, v tomto ohledu zásadní zlepšení nepřinesla.
Důvod je nasnadě. Pravidla jsou i nadále nastavena tak, že lidem v exekuci zůstává na živobytí až o šest tisíc korun měsíčně více, než kdyby přešli do insolvence. Pro předlužené lidi je to obrovská částka. Výjimkou tak nejsou ani případy, kdy lidé procházející oddlužením pravidelně řeší, kde vezmou peníze na jídlo. V takové situaci je motivace pro vstup do insolvence velmi nízká. A navrhované zkrácení doby oddlužení z pěti na tři roky by v tom sotva pomohlo. Někomu, kdo řeší, zda bude mít hlad, příliš nepomůže vědomí, že bude hladovět o dva roky méně. Co by navíc přišlo pak, až se zjistí, že ani tříletá lhůta nefunguje? Zkrácení insolvence na pouhý rok, a ještě výraznější vychýlení vah v neprospěch věřitelů?