Komora 2.0: Ať advokáti přijdou na sněm a vyjádří svůj názor

|

Pavel Kroupa a Michala Plachká jsou možná nejvýraznějšími zástupci platformy Komora 2.0, která se rovněž uchází o přízeň advokátů ve volbách do představenstva České advokátní komory. „Za naprosto zásadní považuji udržení základních hodnot advokacie, avšak za současného posunutí ČAK do 21. století – ať už ve formě její digitalizace, komunikace nebo přístupu ke svým členům,“ říká v našem rozhovoru Pavel Kroupa a Michala Plachká na jiném místě podotýká: Ráda bych Komoru posunula do pozice organizace, která je tady pro advokáty a na kterou se advokáti mohou spolehnout jako na svého partnera při výkonu jejich povolání. Aby tedy ČAK advokáty nejen kárala a trestala, ale také jim radila a pomáhala.“

Jak vlastně vznikla platforma Komora 2.0? Kdo z vás s tímto nápadem přišel? 

Pavel: Na počátku stáli Lukáš Slanina a Vítězslav Paděra, kteří už v České advokátní komoře aktuálně působí. Nápad, že by stálo za to se pokusit některé věci v rámci komory zlepšit tak měli nejvíc na dosah ruky. Lukáš je skvělý vykopávač a motivátor do začátků projektů, takže jemu vděčíme za to, že nás všechny obvolal, dal dohromady tuhle skvělou skupinu advokátů, a začali jsme na myšlence Komory 2.0 pracovat. 

Bylo hned jasné, že budete kandidovat do představenstva, nebo se tato ambice objevila až časem?

Pavel: V zásadě jsem měl jasno od začátku. S touhle myšlenkou mě postupně oslovila i jiná uskupení, takže jsem o kandidatuře do představenstva přemýšlel už před tím, než vznikla Komora 2.0. Teprve v jejím případě mi ale přišlo, že jsem našel přesně ten mindset a zapálení pro věc, které mě inspirují a naprosto mi vyhovují. Jsem připraven věnovat práci pro ČAK všechen čas a úsilí, které budou třeba a pevně věřím tomu, že Komoře máme co nabídnout.

Míša: Když oslovil Lukáš s návrhem kandidatury do představenstva mě, táhlo mě to nejdříve víc ke kárné komisi. Hlavním důvodem bylo přesvědčení, že do představenstva by měli jít lidé až se zkušenostmi z jiných orgánů komory. V rámci našich setkání jsme mezi sebou měli jako hosty i kolegy ze zahraničí, kterým se určitá generační obměna v představenstvech jejich advokátních komor povedla už před pár lety. Ti zastávali naopak myšlenku, že tahle posloupnost není zdaleka jediná správná – že představenstvo je od toho, aby makalo, a dozorové a kontrolní orgány by měly vlastně spíše následovat. A představa, že bych mohla mít možnost změnit něco k lepšímu přímo v srdci komory mi sedí aktuálně mnohem víc, než role dozorová nebo kárná, takže i za mě představenstvo dávalo největší smysl.

Pavel: K tomu jen dodám, že Míša je v Komoře 2.0 zdaleka nejpracovitější člověk se skvělými nápady a pokud by se do představenstva ČAK dostala, byla by to pro českou advokacii vynikající zpráva.

Celý rozhovor si můžete přečíst v Lawyers & Business č. 10/2021. V elektronické verzi jej můžete zakoupit na Alza.cz.

Předchozí

Z podnikových právníků se stávají strategičtí manažeři

Němec: Předsedou budu jen tehdy, když to bude nezbytné

Další