Kondice české advokacie podle The Lawyer a vznik Spring Walk 

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Respektovaný magazín The Lawyer zveřejnil nominace na své výroční ceny. Samostatnou českou kategorii mezi nimi sice nenajdeme, dvě původně české firmy ale byly, jak se hezky česky říká, shortlistovány. Ohlédneme se ale rovněž za stěhováním jedné globální firmy nebo za spojením dvou moravských kanceláří, které vytvořily novou firmu s dost netradičním názvem.

V kategorii Střední Evropa se o titul „Law Firm of the Year“ od The Lawyer utkají Queritius, PRK Partners, Wolf Theiss, Kopeć & Zaborowski, Kinstellar a BBH. Neboli z šesti právních firem dvě původem české a čtyři v České republice působící. V Česku nenajdeme Queritius (která je v Budapešti, Varšavě a v Kyjevě), ani Kopeć & Zaborowski (jež působí „jen“ ve Varšavě).

Vrátíme-li se k českému pohledu, pro BBH i PRK jde o návrat na seznam po loňské pauze, kdy se ani jedna v nominacích neobjevila – stejně jako žádná jiná původem česká kancelář – a kdy vyhrála Wolf Theiss, která za sebou nechala Schoenherr, B2RLaw Jankowski Stroiński Zięba & Partners, Kinstellar, Maruta Wachta a Penteris.

Globální právní firmou se pak má šanci dle The Lawyer stát Dentons, Littler, Bird & Bird, Latham & Watkins a Pogust Goodhead. Zajímavý je rovněž pohled na nominace nejlepších týmů, ať již v hospodářské soutěži, financích nebo v litigacích. Ani v jedné z těchto kategorií se totiž neobjevuje žádná z českých firem, a ani mezinárodní kanceláře v České republice působící. Šanci získat ocenění pak má korporátní tým Bird & Bird. Neboli „zářezy“ českých a v Česku působících firem se dají prakticky spočítat na prstech.

Právě Bird & Bird se týká avizovaná zpráva o stěhování. Kancelář totiž od začátku října změnila své působiště a ze své tradiční adresy na pražských Příkopech se odstěhovala do Karlína, do Karolínské ulice. Do nových prostor nedávno zamířila také kancelář Allen & Overy. A stěhování aktuálně plánuje i nově vzniklá kancelář Spring Walk, kterou vedou partneři Jaroslav Zeman, Viktor Procházka a Štěpán Smoleja.

Dvacetičlenná kancelář – která je rovněž insolvenční a vízovou kanceláří a provozuje také projekt ebolestne.cz – má svou hlavní základnu v Brně a brzy zamíří do areálu Nové Zbrojovky. „Tato oblast má opravdu silného genia loci, jde o velký lokální projekt s hlubokou tradicí. Naše advokátní kancelář je hrdá na své brněnské kořeny, a tak jsme opravdu rádi, že budeme součástí projektu obnovy tohoto jedinečného místa,“ říká k tomu Štěpán Smoleja.

„Název naší advokátní kanceláře působí v oboru na první pohled poněkud neobvykle. Právě neotřelé jméno však bylo naším záměrem, rozhodně jsme se chtěli vyhnout tradičnímu názvu AK ve stylu ‚Zeman, Procházka a partneři‘. Odkaz na naše jména ale nechybí – ‚spring‘ neboli jaro odkazuje na Jaroslava a ‚walk‘ zase na Procházku,“ usmívá se pak další z partnerů Jaroslav Zeman.

Předchozí

Allen & Overy radí Eurowagu ohledně partnerství s JITpay

Peugeot 308 a 308 SW: nově čistě v elektrice

Další