Koruna před letní sezonou výrazně oslabuje k euru

|

Česká měna proti hlavním světovým měnám meziročně oslabila, Češi tak před letními dovolenými dostanou za koruny méně eur a dolarů než před rokem. Vyplývá to z analýzy společnosti Purple Trading. K euru koruna klesla o sedm procent, k dolaru o desetinu. Naopak proti egyptské libře posílila o 50 procent a k turecké liře o 15 procent.

„Koruna výrazně oslabuje k euru, což prodraží dovolenou všem, kteří se chystají do Chorvatska a dalších zemí eurozóny. Na začátku loňských prázdnin byl kurz 23,75 Kč/EUR. Aktuální kurz je kolem 25,30 Kč za euro. Jen kvůli slabší koruně tak Češi v zemích eurozóny letos zaplatí o téměř sedm procent více,“ uvedl analytik Purple Trading Petr Lajsek.

Při rezervaci jedné noci v hotelu za 100 eur tak loni podle něj zaplatili 2375 Kč a letos 2530 korun. Při delší dovolené půjde cenový rozdíl do tisíců. Koruna navíc může do léta dál výrazněji oslabit.

Češi se však nemusí obávat inflace, ta by měla být v eurozóně minimální. Kolem léta ji Lajsek očekává lehce nad dvěma procenty. Ač se v oblíbených turistických oblastech mnohdy v létě zvyšují ceny, tak by neměly být výrazně vyšší než loni.

Výrazněji se prodraží dovolená v USA. V loňském červenci kurz činil 21,10 Kč/USD, aktuální je o více než dvě koruny vyšší. Do léta by pak mohla koruna na páru s dolarem dál oslabit. Jen kvůli kurzu si letos Češi v USA připlatí více než desetinu ve srovnání s minulým červencem. V USA se navíc zatím nedaří zbrzdit růst cen u jídla a bydlení, náklady tak mohou Češi očekávat o pět až deset procent vyšší než loni. Celkově je třeba při dovolené v USA počítat s náklady vyššími o deset až dvacet procent ve srovnání s minulým rokem.

S výraznou inflací budou muset turisté počítat v oblíbených destinacích, Turecku a Egyptě. Kurzový vývoj je však u obou pozitivní. Turecká ekonomika se podle analytiků dá nyní označit za rozvrácenou, ani obrovské vysoké sazby nezabránily liře v dalším propadu. Tamní inflace v únoru dosáhla 67 procent. Výrazně rostou zejména ceny jídla a hotelů. Koruna od začátku loňských prázdnin k turecké liře posílila o 15 procent. Při očekávané letní inflaci kolem 50 procent tak Češi ve srovnání s loňskem příliš neušetří, spíše naopak, poznamenal Lajsek. Jak upozornil, mnoho tureckých prodejců zboží a služeb bude raději přijímat eura nebo dolary.

Také Egypt trápí vysoká inflace, za únor byla téměř 37 procent. Ceny jídla a pití meziročně stouply o 51 procent. Z kurzového pohledu však může být Egypt o něco zajímavější. Egyptská centrální banka držela poslední rok fixní kurz tamní libry k dolaru, nyní jej však nechala stanovit trhem. Libra reagovala výprodejem a k dolaru se propadla. Asi o 50 procent oslabila libra i vůči koruně. „Letošní dovolená v Egyptě by tak mohla být pro Čechy velmi výhodná. I přes očekávanou letní inflaci kolem dvaceti procent by díky výhodnému kurzu mohla vyjít dovolená téměř o třetinu levněji než před rokem,“ dodal Lajsek.

Předchozí

Průmysl v Česku v lednu nesplnil očekávání analytiků

A&O radila KB při akvizičním financování pro Jet Investment

Další