Průmysl v Česku v lednu nesplnil očekávání analytiků

|

Průmyslová výroba v Česku v lednu zaostala za očekáváním, zřejmě se letos bude zotavovat jen pozvolna, silněji v druhé polovině roku. Vyplývá to z vyjádření analytiků. Nyní odhadují letošní růst průmyslové výroby do dvou procent. Letos v lednu podle Českého statistického úřadu po předchozím dvouměsíčním propadu meziročně stagnovala.

„Lednový výsledek v průmyslu nepotvrdil očekávání, že v české výrobě již dochází k odrážení ode dna a meziroční stagnaci tak lze hodnotit spíše negativně,“ řekl analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš. Ukazatele, jako je index nákupních manažerů PMI, indikují podle něj zpomalení poklesu a postupné otáčení trendu, výrazné oživení ale po většinu letošního roku neočekává.

Očekávání trhu na dvouprocentní meziroční růst produkce v průmyslu se nenaplnilo, souhlasil analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Stagnace produkce znamená, že odvětví na začátku nového roku nevybočilo od výsledků pozorovaných v loňském roce. Průmysl se opět mohl opřít hlavně o výrobu motorových vozidel, jejíž růst o sedm procent však podle analytika není zvlášť ohromující. Růst výroby automobilů tak vyvážil pokles ve většině dalších důležitých odvětvích, dodal.

V Česku je patrný relativně stabilní růst výroby, ovšem v určitých odvětví jako třeba hutnictví či slévárenství dlouhodobě klesá výroba a nezdá se, že by se situace zlepšila v následujících měsících, řekl analytik Deloitte Filip Pastucha. Problémem podle něj zůstává slabý výkon německé ekonomiky jako nejdůležitějšího obchodního partnera.

Letošní vyhlídky se podle posledního konsensu postupně přehodnocují směrem ke slabšímu růstu a nyní se předpokládá mírný růst kolem 1,5 procenta, uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Je to podle něj i proto, že automobilový průmysl nebude moci přispět k růstu takovým dílem jako loni.

Partner PwC Petr Smutný míní, že i přes stagnující statistiku se v posledních několika týdnech situace v průmyslu postupně stabilizuje, což vzhledem k nedávné historii znamená mírný optimismus. „Klesly ceny energií a stabilizovaly se i ceny dalších vstupů, exportérům nahrává kurz koruny, klesají i úrokové sazby. Velké výkyvy jsou snad na nějakou dobu pryč, což by mohlo povzbudit firmy i k investicím, které donedávna odkládaly,“ uvedl.

Cesta k obnovení trvalejšího růstu v českém průmyslu ale bude zřejmě pozvolná, vliv bude mít přetrvávající slabost průmyslu v eurozóně včetně Německa, kde lze čekat též pomalý rozjezd, doplnil analytik Generali Investments Radomír Jáč. Přesto pro letošní rok očekává alespoň mírné obnovení růstu jak tuzemského průmyslu, tak české ekonomiky jako celku. Pro letošní rok odhadl růst tuzemské průmyslové výroby v rozmezí 1,5 až dvě procenta poté, co v roce 2023 vykázala výroba celoroční pokles o 0,8 procenta.

Předchozí

Jihomoravský kraj získá miliony ze Sberbank

Koruna před letní sezonou výrazně oslabuje k euru

Další