V hodinářském světě patří mezi tu nejkrásnější a nejnáročnější komplikaci, je vrcholem každé sbírky. Hodinky s tourbillonem dokáží vyrobit jen manufaktury s historií a mistrností v genech. Pouze ty nejlepší z nejlepších a není jich mnoho. Dnes je tato speciální setrvačka umístěná v kleci spíše estetickým prvkem, ovšem stále pomáhá zlepšit přesnost hodinek tím, že eliminuje vliv gravitace na chod strojku. Vysoká hodinařina letos přivítala hned několik nových tourbillonů. Tady jsou…
Jaeger-LeCoultre: Master Ultra Thin Tourbillon Moon
Sofistikované. Tak by se dal jedním slovem popsat tourbillon s trojcípou modrou sekundovou ručkou a zlatou klecí. Hodinky jsou vyrobené s rozmyslem a noblesou. Datum po obvodu číselníku dokáže přeskočit tourbillon, patnáctý a šestnáctý den je tak sice od sebe „na míle“ vzdálen, ale alespoň ručka data nezastíní krásu složitého mechanismu na pozici 6. Horní polovina číselníku je věnována měsíční fázi. Ta však opět překvapí neobvyklým vylepšením. Nejenže lze vyčíst lunární fáze na obou zemských polokoulích, navíc vidíme, ve kterém dni lunáru se momentálně nacházíme a je-li nov, první čtvrt, úplněk či poslední čtvrt. Tohle nádherné umělecké dílo patří do kategorie hodinek Master Ultra Thin, což přináší další dvě indicie. První, že jde o tenké hodinky, které se elegantně schovají pod manžetu košile, druhou, že jde o hodinky z kolekce Master. Ta byla v roce 1992 první řadou, v níž došlo k plošnému prověřování chronometrické přesnosti hodinek a jejich nepřetržitému testování po dobu šesti týdnů (1000 hodin). Během něj se zjišťuje akurátnost chodu strojku a jeho odolnost vůči vodě, vibracím či teplotě.
K dostání zde: www.carollinum.cz, www.dusak.cz
Patek Philippe: Ref. 5303R-001 Minute Repeater Tourbillon
Komplikované hodinky Patek Philippe vynikají nejen technickou genialitou, ale jsou dokonalé i po estetické stránce. Manufaktura Patek Philippe totiž vyznává heslo, že všechny hodinky ve své celosti a kráse vyniknou ve chvíli, kdy si je připnete na zápěstí. Stejně je tomu i v případě Ref. 5303R-001 Minute Repeater Tourbillon, která byla v loňském roce uvedena v limitované edici 12 kusů striktně pro asijský trh. Letos se tyto komplikované hodinky v inovovaném designu stávají stabilní součástí kolekce Grand Complications. Jde o první hodinky Patek Philippe, u nichž lze skrze skeletovaný číselník pozorovat práci kladívek a gongů minutové repetice. Kalibr s ručním nátahem R TO 27 PS je jeden z nejzásadnějších komplikovaných strojků v dějinách značky i hodinařiny. Je uložen ve 42mm pouzdře z růžového zlata, jeho střední část zdobí lístky z bílého zlata vytvořené pomocí středověké techniky intarzie. Minuty jsou zobrazeny bíle, hodiny jsou zastoupeny zlatými tečkami na černém kruhu umístěném na vnějším okraji číselníku. Nevídaný umělecký počin můžete pozorovat ze všech stran, vždy vás překvapí svou dokonalostí.
K dostání zde: www.carollinum.cz
IWC: Portugieser Perpetual Calendar Tourbillon
Platinový krasavec je limitován pouze padesáti kusy. Jak už bylo řečeno, tourbillon není jednoduchá záležitost na výrobu a hodinářům trvá jeho sestavení desítky, ba i stovky hodin. Což se potvrzuje tehdy, je-li doprovázen dalším doplňkovým mechanismem, což je v praxi naprosto běžné. V tomto případě sousedí létající tourbillon s věčným kalendářem. Ten na pozici 3 ukazuje datum, a co je důležité i rezervu chodu. Ta je v případě tohoto automatického strojku sedmidenní, což je především kvůli kalendářnímu mechanismu na výsost praktické. Na pozici 6 můžeme vidět lunární fázi, ručka indikuje měsíc v roce. Na osmičku je vsunuta apertura roku, tak typická pro značku ze švýcarského Schaffhausenu. Pozice 9 nám připomene, jaký je den v týdnu. Věčný kalendář je jednou z nejpraktičtějších hodinářských komplikací. Dokáže totiž bez jediného zaváhání nastavovat přesné dny v měsíci, a to i s jeho 28, 29, 30 i 31 dny. Zvládá i přestupné roky a jedinou korekci bude potřebovat až v roce 2100. To je totiž letopočet, který sice bude dělitelný čtyřmi, ale přestupný nebude. Každých sto let se musí funkce perpetuálního kalendáře ručně korigovat, při pravidelném natahovaní ale nebudete mít celých osmdesát let s těmito hodinkami žádnou velkou práci.
K dostání zde: www.carollinum.cz, www.dusak.cz
A. Lange & Söhne: Tourbograph Perpetual Honeygold „Homage to F. A. Lange“
Vysoce komplikovaný strojek těchto hodinek je uložen v pouzdře ze speciálního velmi odolného zlata Honeygold, přičemž jeho 43mm průměr dává vyniknout královské komplikaci, jakou je právě tourbillon. Tato padesátikusová limitovaná edice nechává vyniknout plastické zlaté číslice a indexy víceúrovňového číselníku s modřenými a zlatými ručkami. Číselník je vyrobený také ze zlata Honeygold a poté černě rhodiovaný, což mu dává unikátní barvu. Kromě uhrančivého tourbillonu na pozici šest vás jistě zaujme i věčný kalendář a chronograf. Chronograf ovšem není ledajaký, nýbrž ten nejkomplikovanější – s vlečnou ručkou (rattrapante). Co vidět není, ale rozhodně jde o jednu z nejsofistikovanějších součástek tohoto kalibru, je závitový kompenzátor s řetízkem. Tato součástka má za úkol dodávat z perovníku do strojku kontinuální energii a vyrovnávat tak pokles hnací síly. Řetízek je složen z 636 dílků a samotný strojek L133.1 pak z dalších 684 komponentů. Mít ve sbírce tak nádherný ručně gravírovaný strojek, jehož složitý mechanismus dokážou sestavit (a to v rámci kvalitativních předpisů dokonce dvakrát za sebou) jen hodináři z německého Glashütte, touží každý sběratel.
K dostání zde: www.carollinum.cz
Vacheron Contantin: Traditionnelle Tourbillon Chronograph
Tradiční kulaté pouzdro, zlato a jednoduchý tvar indexů a ruček. To je linie Traditionnelle, která má mnohá privilegia. Potkává se v ní řada zajímavých hodinářských komplikací. Novinka Traditionnelle Tourbillon Chronograph kombinuje velký tourbillon a jednotlačítkový chronograf. Kouzlo „monopusheru“ tkví v jeho estetické vyváženosti, působí elegantně, což je v této puristické linii žádoucí. Zároveň ho mnoho značek nevyrábí, a je tak docela raritní. Je odkazem dob dávno minulých, setkáme se s ním hlavně u starých kapesních hodinek. Chronograf s 45minutovým sčítačem na pozici 3. hodiny ovládáme jedinou korunkou s integrovaným tlačítkem. První zmáčknutí chronograf aktivuje, druhé zastavuje, třetí nuluje. Na pozici 6. hodiny je praktický ukazatel rezervy chodu, která je v případě této časomíry s ručním nátahem 65 hodin. Dominantou je pak velký tourbillon v kleci s maltézským křížem, jejž má značka Vacheron Constantin ve znaku. Všimněte si malého detailu – jeden ze čtyř šroubků je černý a zastupuje zde sekundovou ručku. Kalibr 3200 můžete pozorovat skrze safírové dýnko, je dekorován Ženevskými pruhy a obdařen puncem kvality — Ženevskou pečetí.
K dostání zde: www.carollinum.cz
Text: Kateřina Černá