Matzner: Kyberšikana drtí děti i dospělé. Jak se proti ní bránit?

|

Aktivně se bránit a hlavně si celý problém nenechávat jen pro sebe, to je základní rada, jak lze bojovat s jakoukoliv formou kyberšikany. Tedy s problém, který je stále rozšířenější. „Pokud se stanete obětí kyberšikany nebo máte ten dojem, je potřeba neodkládat svěření se s takovýmto problémem. I podáním žaloby, i případně trestním oznámením, se dá do takovéhoto jednání zasáhnout,“ říká advokát Jiří Matzner. „Nepodceňujme ten problém, nenechávejme si ho pro sebe, tím se nikdy nestane nic.“

„Kyberšika je zásah do osobního nebo rodinného soukromí bez vašeho souhlasu. Soukromí musíme vnímat v širším kontextu elektronických médií,“ vysvětluje také Matzner a dodává: „Soukromí definuje Listina základních práv a svobod: rodinným životem, zdravím, informacemi o vaší osobnosti, které se týkají nejen toho, co děláte mimo veřejný prostor, ale i zdravotních problémů, vyznání nebo sexuální orientace.“ 

O kyberšikanu jde podle Matznera tehdy, pokud k takovýmto zásahům dochází s úmyslem někoho poškodit, zesměšnit ho nebo se někomu pomstít.

Kyberšika je přitom podle advokáta stále rozšířenější, týká se dětí, ale třeba i učitelů a dalších dospělých. „Učitelé jsou natáčeni studenty, nejenom v prostorách školy, kde se to dá regulovat, ale i mimo prostory školy, kde se to už tolik regulovat nedá,“ vypočítává advokát. 

Něco takového je přitom obecně zakázané, bez souhlasu konkrétní osoby si nelze až na výjimky pořizovat její fotografie ani videa. 

Všichni by si ale měli dávat pozor i na zveřejňování vlastních fotografií a videí, nikdy totiž už z kyberprostoru úplně nezmizí. Zvláště se to pak týká obrázků a nahrávek dětí.

Více se dozvíte v přiloženém videopořadu Matzner.

Náš region TV, Lawyers & Business a advokátní kancelář Matzner Legal uvádějí novou partnerskou právně-osvětovou sérii pořadů Matzner. Právě advokát Jiří Matzner, zakladatel zmíněné právní firmy, v jednotlivých dílech rozebírá aktuální právní témata, která se mohou týkat každého z nás, a to v jejich širších souvislostech. Pořad moderuje Jan Januš, šéfredaktor časopisů Lawyers & Business a Mladý svět.

Předchozí

Vyšlo prosincové Lawyers & Business!

Do Aegis Law nastoupili čtyři noví právníci, celkem má kancelář už přes 25 členů

Další